V VELJAVI REGULIRANE CENE GORIVA: Nove težave na obzorju; Ukrajina bo ustavila tranzit tretjine ruskega plina v Evropo

Slovenija

Od danes so v državi znova omejene cene bencina in dizelskega goriva. Vlada se je tako odločila zaradi pričakovanih motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen. Dodatne motnje se Evropi obetajo na trgu energentov, potem ko je Ukrajina za danes napovedala ustavitev tranzita tretjine ruskega plina v Evropo.

Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih od danes ne sme preseči 1,560 evra za liter, najvišja dovoljena cena za liter dizla pa je 1,668 evra. Najvišjo veleprodajno ceno neosvinčenega 95-oktanskega bencina je vlada na torkovi dopisni seji določila pri 1,540 evra. Za liter dizla je cena v veleprodaji regulirana pri 1,648 evra.

Ukrep bo trajal tri mesece, do vključno 10. avgusta.

Uredba o določitvi cen določenih naftnih derivatov po navedbah vlade podjetjem nalaga, da zaradi ukrepa določitve najvišje dovoljene drobnoprodajne in veleprodajne cene naftnih derivatov ne smejo prenehati prodajati blaga. Vlada pa bo zato po izteku ukrepa, za čas njegovega trajanja določila primerno nadomestilo podjetjem, katerim ta ukrep povzroča občutno škodo.

Odločitev o vnovični regulaciji cen pogonskih goriv je vlada sprejela dan po tem, ko je ob rekordnih cenah goriv v zadnjih dneh regulacijo napovedal najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Robert Golob.

Ukrajina za danes napovedala ustavitev tranzita tretjine ruskega plina v Evropo

Ukrajina je medtem v torek sporočila, da bo danes zaradi višje sile primorana ustaviti dobavo plina preko plinovoda v regiji Lugansk, po katerem dnevno pošlje 32,6 milijona kubičnih metrov oz. tretjino vsega ruskega plina v Evropo. Operater ukrajinskega plinovodnega omrežja GTSOU je po poročanju španske tiskovne agencije EFE objavil, da se zaradi ruske invazije soočajo z razmerami višje sile na tranzitni točki Sohranivka. Tako ne bo mogoče nadaljevati s transportom plina prek te točke na meji z Rusijo in prek kompresorske postaje Novopskov.

Obe ležita v regiji Lugansk na vzhodu Ukrajine, na območju, ki je pod nadzorom ruske vojske, navaja izjava.

Doslej je prek te točke iz Rusije v Evropo dnevno prišlo 32,6 milijona kubičnih metrov plina. Gazprom je doslej v Evropo pošiljal skupno okoli 100 milijonov kubičnih metrov plina dnevno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Gazprom "zaenkrat nima potrditve obstoja višje sile", je včeraj po navedbah dpa za rusko tiskovno agencijo Interfax dejal tiskovni predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov. Da bi ustavljeno dobavo preusmerili na druge plinovode, tehnično ni mogoče, poroča dpa.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
magik |  11 .05. 2022 ob  13: 55
Pa le obstaja kanček upanja, da svet spozna na kakšne strune igra morilec lastnega naroda Zelenec pod taktirko Američanov in EU.
NorternLights |  11 .05. 2022 ob  09: 53
Ahaaaa torej smo prišli do zaključka da ni Rusija krivec za drazje gorivo ampak Ukrajina. Pa smo tam o čemer smo nekateri že pisali. Pa so nekateri me pljuvali, pa admin je brisal komentarje itd..
Rusija dobavlja svoje kot je bilo dogovorjeno po dogovorjeni ceni in nič dražje. Da je to dražje je samo še en nateg več, da oni dobijo denar not katerega niso dobili od naročenih cepiv za covid!
To razmisljanje je tako : aha nismo dobili dovolj denarja s cepivi, bomo podražili gorivo in hrano, da dobimo zahtevano kolicino denarja, da lahko placamo Moderni, Phizerju itd.
forešter4 |  11 .05. 2022 ob  09: 24
@istriano in potem samo čakamo da nam vržejo ven varovalko
Istriano |  11 .05. 2022 ob  08: 11
-2
Če želite biti pripravljeni na to krizo si montirajte čimprej sončno elektrarno, toplotno črpalko za kurjavo in kupite električni avto. Tisti, ki to ni naredil je gotov, kar se tiče energentov v prihodnosti.