Kljub sprva drugačnim obetom je letina oljk količinsko nadpovprečna, saj se je iz oljk dalo iztisniti več olja kot običajno, je za STA povedala vodja poskusnega centra za oljkarstvo Viljanka Vesel. Drugače je s kakovostjo; najboljšo bodo dosegali le tisti oljkarji, ki so se pravočasno odzvali na razmere oziroma zrelost oljk.
V SLOVENIJI KOLIČINSKO NADPOVPREČNA LETINA OLJK: Kakovost olja pa bo druga zgodba
Koper
Pobiranje oljk se je letos začelo v začetku oktobra in ponekod še poteka; predvsem tam, kjer gre za pozne sorte oljk, in pri "zamudnikih". Kot je ocenila Veselova, je bila letina oljk letos na splošno povsem drugačna od običajne letine, predvsem zaradi toplega obdobja od septembra naprej, kar je vplivalo na dozorevanje oljk. V začetku je kazalo na nižji pridelek, kasneje pa se je izkazalo, da so zaradi visokih temperatur izpleni zelo visoki.
"Iz oljk se je dalo iztisniti več olja kot običajno, tako da se je izkazalo, da je količina na večini lokacij dobra, predvsem zato, ker je bil velik izplen olja na površino. Večji kot običajno," je dogajanje povzela vodja Poskusnega centra za oljkarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Veselova. Tako bi po njenih besedah lahko rekli, da je bila letošnja letina količinsko nadpovprečna.
Veselova: "Mnogi zamudili najbolj optimalen čas za obiranje"
Drugače je s kakovostjo olja, na katero pa vpliva čas obiranja oljk. Veliko ljudi je namreč še vedno navajenih nabirati oljke na točno določen datum in se premalo prilagajajo razmeram oz. zrelosti sort, opozarja Veselova. "Mislim, da se je tudi iz te letine dalo potegniti tisto najboljše, vendar pa to ni uspelo vsem, predvsem zato, ker so se preveč držali datuma," je opozorila. Mnogi so namreč predolgo čakali in s tem zamudili najbolj optimalen čas za obiranje.
Strokovnjakinja opozarja, da se da vsako leto pobrati najboljše, če le pravočasno organiziraš obiranje. "Lahko rečemo, da je letošnja letina težka za tiste, ki se niso bili pripravljeni prilagajati," je ocenila Veselova.
Glede napada oljčne muhe vodja poskusnega centra za oljkarstvo opaža, da je ta letos povzročala težave različno od lokacije do lokacije. Tisti, ki niso bili pozorni in jih je zadnja generacija muhe ujela, bodo verjetno imeli težave s kakovostjo, meni.
Predlagam ti, da greva po vsak svojega morskega lista po 27E/kg v ribarnico, vsak si svojega speče, ti daš na tvojega tvojo grenčico, jaz bom na mojo ribo dal žlicp ali dve oljčnega olja avtohtone stare sorte buga, pa da vidimo kdo bo ribo pojedel z nasmehom. Pa vseeno ti želim dober tek!
Vi lahko ocenjujete in se kitite z nagradami kakšnimi čete, vaša grenčica ni za v usta.
vsa čast za priznanja in odličnost vašega olja. Ni moj namen se spuščati v posameznike. Sam sem želel samo izpostaviti dejstvo, da se oljke obira mesec in pol prej. In to samo nekaj let nazaj. Katero sadje se pobira toliko prej? Kot pravijo, so oljke sadež. Se pa strinjam, da sorte oljk različno dozorijo.
Ne vem zakaj stroka , z analizami strokovno in argumentirano ne dokaže kdaj je pravi čas za pobiranje.
Tudi vaše navedbe g. Solinarju so žaljive.
V istem stilu nazaj, ne vem če je cena za vašo "brozgo" primerna. Saj se ve, da oljke iz katerih se pridobiva olje za tekmovanja, se pobira ročno, itd... pa če priznate ali ne.
Torej vsi, ki imamo "brozgo"bi radi vedeli kaj pripomore k tako zgodnji zrelosti oljk. Želim si tudi češnje jesti v sredini marca. Zakaj, zato ker narava prehiteva za vse, ne samo za oljke. Ali pač ne.
okus ,da ti kupec napravi uno fačo kot da si mu dal pokusiti Castrol.
Če si obral pozno ti oljar reče"kaj si mi prpeljau ta gnuj"pa bodi pameten.
.
Znova in znova se pojavlja problem cene takšnega vrhunskega olja, ki je trenutno 13-15€ za 0.75 litra. Največji problem so pridelovalci kot je @ solinar, ki brozgo ki jo dobijo iz oljk konec novembra prodajajo po 10€ liter, pa trgovci ki so napolnili police z oljem ki ni vredno tega imena.
kdaj in kako vemo da je oljka zdrela?
da jo stisnemo med prsti? Morda. Obstajajo pa normirana pravila, da se zdrelost ugotavlja z indeksom obarvanosti, trdote in oljevitosti. Torej strokovno, več let na istih drevesih, da so podatki merljivi in sledljivi. Torej zrelost se ne določi po občutki in na datumsko-po tradiciji.
kaj je oljčno olje in zakaj je tako važno in vrednosteno?
Zaradi sestave je najbolj kompleksna maščoba (zelo blizu materinem mleku), bogato s biofenoli (antioksidanti), vitamini skratka ima neizmerno veliko za človeka potrebnih sestavin. Seveda so te v optimalni zrelosti na višku in upadajo s poškodovanostjo, prezrelostjo plodov. Kakovostno oljčno olje (beri po veljavnih določbah za vrednotenje oljčnega olja) mora biti po aromi sadežno (sveže, zeleno..), grenko in pikantno. K tej organoleptični oceni se doda še kemijske parametre in dobi skupno vrednost-oceno. Iz prezrelih, poškodovanih plodov seveda dobimo olje, vendar je kakovost vprašljiva. Potrošnik je vedno bolj osveščen in ni več zadovoljen s tem, da je olje samo domače, želi dobro domače oljčno olje
imam pa vprašanje: ali imate pojma kaka je procedura čez celo leto, da lahko daš olje na mizo , pa lep dan