V RUSIJI SE SMEJIJO: Nato razmišlja o krepitvi sil na vzhodu

Svet

Kremelj ter več ruskih uradnih predstavnikov in medijskih osebnosti so se danes s posmehom in kritiko odzvali na poročanje zahodnih medijev o 16. februarju kot možnem "datumu invazije", ko bi Rusija lahko napadla Ukrajino. Rusko zunanje ministrstvo pa je posvarilo pred nepremišljenim zaupanjem ameriškim trditvam v povezavi z ukrajinsko krizo.

"Prosila bi, če lahko ameriški in britanski viri dezinformacij (...) objavijo razpored naših prihajajočih invazij za to leto. Rada bi načrtovala počitnice," je na družbenih omrežjih objavila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova. Pri tem je posvarila pred nepremišljenim zaupanjem ameriškim trditvam glede ukrajinske krize. "Nehati je treba verjeti vsemu, kar govorijo v Washingtonu, zlasti v zvezi z Ukrajino, ukrajinskem narodom in Rusijo," je dejala danes novinarjem.

ZDA so v minulih dneh svarile, da je ruska invazija na Ukrajino možna še pred koncem zimskih olimpijskih iger na Kitajskem 20. februarja. Po poročanju medijev so ameriške obveščevalne službe omenjale prav današnji dan kot možen datum za rusko vojaško akcijo.

Zaharova se je ob tem pošalila, da "danes praznujemo še en dan nenapadanja na Ukrajino in še en dan, ki nas bo približal neki vojni, ki so nam jo vsi obljubili", njene izjave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

"Noč je minila kot običajno. Mirno smo spali. Zjutraj smo dan začeli mirno in profesionalno," pa je pojasnil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Na vprašanje, ali je bil Kremelj v zgodnjih urah v stiku s predstavniki drugih držav, je Peskov odgovoril: "Ponoči nismo vajeni stikov s tujino." Ob tem je bil kritičen do "zahodne histerije", ki se po njegovem še ne bo kmalu končala.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki se je na predvečer domnevne ruske invazije pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom, pa je danes dejal, da so poročila o datumu napada sprožila zmedo med uradniki. "Ne bi rekel, da nas zabava, a nas seveda pušča globoko zmedene," je povedal po poročanju AFP.

Kritikam so se pridružile tudi nekatere znane ruske medijske osebnosti. Ksenija Sobčak, zvezdnica resničnostnega šova, ki se je nekoč potegovala za položaj predsednice Rusije, je dejala, da je zaradi zahodne "histerije" Putin izgledal "zrel". "Ne morete si zamisliti boljše PR kampanje za Rusijo," je zapisala na družbenih omrežjih.

Ruski senator Aleksej Puškov, ki je blizu Kremlju, pa je menil, da bo "pomp" okoli 16. februarja ostal zapisan "v zgodovini svetovne politike". "Poleg začetka vojne v Iraku še nikoli v sodobni zgodovini ni bilo tako monumentalne politične lažne novice," je zapisal na družbenih omrežjih.

Jens Stoltenberg

Nato razmišlja o krepitvi sil na vzhodu

Medtem pa so obrambni ministri zveze Nato zaradi ruske grožnje Ukrajini danes naročili opredelitev možnosti za dolgoročnejšo krepitev zavezniških sil na vzhodnem krilu, ki se pričakuje v nekaj tednih. Rusko nasprotovanje varnostni ureditvi v Evropi je "nova realnost", je ocenil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg

"Pripravljeni smo tudi še dodatno okrepiti obrambno in odvračalno držo v odziv na vse nepredvidene dogodke," so zapisali v skupni izjavi. Ob tem so izpostavili, da so njihovi ukrepi preventivni, sorazmerni in da ne prispevajo k zaostrovanju razmer.

Končne odločitve o tem, kje bi omenjene nove bojne skupine lahko bile in kako bi delovale, še ni. Za zdaj je poleg krepitve navzočnosti v baltskih državah in na Poljskem predvidena namestitev sil v Romuniji, ki naj bi jo vodila Francija. Bi pa lahko načrti vključevali še Bolgarijo, Slovaško in Madžarsko.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija