Koprska policija opozarja, da so v zadnjih dneh odkrili kar nekaj ponarejenih bankovcev za 50 evrov in kaj lahko se zgodi, da se kak nevede znajde v vašem žepu. Gre namreč za bankovce ne tako velikih vrednosti, pri katerih po pravilu nismo preveč pozorni.
In kako lahko preprosto odkrijemo te zadnje ponarejene bankovce za 50 evrov? Najlaže jih prepoznate po serijskih številkah, ki jih navajamo. Strokovnjaki za te zadeve pa svetujejo, da to tudi sicer, še zlasti pri tistih za 100, 200 in 500 evrov storimo z otipom, pogledom in nagibom. Pri otipu mora biti pravi bankovec čvrst, prožen in šelesteč.
Če ga pogladite s sprednje strani, boste pod prsti na nekaterih mestih občutili izbokline. Pri bankovcih za 5, 10 in 20 evrov se bo med nagibanjem v osrednjem delu na zadnji strani pokazal zlato rumen trak s številko vrednosti in simbol €. Bankovci za 50, 100, 200 in 500 evrov pa imajo na zadnji strani številko, ki spreminja barvo. Bankovec nagibajte in barva številke se bo spreminjala iz vijolične v olivno zeleno ter rjavo. Ponarejeni bankovci teh značilnosti nimajo.
Pravi bankovci imajo tudi oznako za slepe in slabovidne. Otipamo jih pri veliki oznaki vrednosti, na bankovcih za 200 in 500 evrov pa je dodana oznaka za slepe tudi v obliki odebeljenih in navpičnih črtic. Več o prepoznavah ponaredkov boste našli na www.evro.si, kjer svetujejo, da je vedno potrebno preveriti več zaščitnih znakov hkrati, priporočljivo pa je tudi, da sumljivega primerjate s tistim, o katerem ste prepričani, da ni ponarejen.
Več aktualnih vsebin:
Strah pred velikanom, ki bi lahko poteptal male
Maribor: Padel že enajsti radar!
Balkanski bojevnik: Na zaključno besedo čaka še 16 zagovornikov