V JADRANU ZBOLEVAJO BRANCINI IN KIRNJE: Odsvetujejo uživanje okuženih rib

Svet

V južnem Jadranu so potrdili zaskrbljujoče primere bolezni pri kirnjah in brancinih, ki jih prizadene virusna okužba. Okužene ribe kažejo poškodbe oči, kože in centralnega živčnega sistema ter imajo nepravilno plavanje. Kotorski Inštitut za biologijo morja opozarja, naj se takšnih rib ne uživa, čeprav trenutno ni znano, da bi okužba vplivala neposredno na ljudi.

Inštitut za biologijo morja v Kotorju je v zadnjih dneh prejel več obvestil o poginulih in bolnih posameznikih različnih vrst kirenj in brancinov z območja Bokokotorskega zaliva. Na ribah so opazne poškodbe oči, kože in drugih delov telesa. Nekatere ribe so bile najdene mrtve, druge so bile še žive. "Skoraj zagotovo gre za VER virusno okužbo (virusno encefalopatijo in retinopatijo), ki jo povzročajo virusi iz rodu Betanodavirus družine Nodaviridae. Za končno potrditev je potrebna analiza vzorcev s PCR metodo," so sporočili z Inštituta. 

Kot so zapisali, kažejo ribe, okužene s tem virusom, znake anoreksije, slepote, potemnitve in poškodb kože, poškodbe centralnega živčnega sistema, nepravilnega plavanja in nezmožnosti nadzorovanja plovnega mehurja. Po objavljenih znanstvenih raziskavah je pojav te okužbe dokumentiran v jesenskem obdobju (september–december) tudi v drugih državah Sredozemlja. Širjenje okužbe pri kirnjah in brancinih je večinoma dokumentirano pri višjih temperaturah morja: od 23 do 30 °C za brancine in od 28 do 30 °C za različne vrste kirenj.

Tokom prethodnih dana, Institut za biologiju mora je dobio nekoliko obavještenja o uginulim i bolesnim jedinkama više...

Posted by Institut za biologiju mora / Institute of Marine Biology on Friday 18 October 2024

Zaenkrat je znanega le malo o mehanizmu okužbe teh virusov. Še vedno ni jasno, ali lahko betanodavirusi okužijo tudi druge gostitelje razen rib. "Preučevana je bila možnost, ali lahko virus s kirnje okuži človeške celice. Ugotovljeno je bilo, da se lahko veže na človeško celico, vendar vanjo ne more vstopiti. Zato se ocenjuje, da betanodavirus v svoji trenutni obliki ne more okužiti človeških celic," so zapisali ter obenem odsvetovali uživanje teh rib. "Preventivno ni priporočljivo uživanje rib, okuženih s tem virusom," opozarjajo.

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija