Na območju Griž v bližini Žalca se je v sredo pri uporabi pirotehnike hudo poškodoval mladoletnik. Med obiskom pri prijateljih je našel signalne rakete, jih razrezal, odstranil smodnik in z njim napolnil manjšo plastično embalažo. Ko je na balkonu prižigal smodnik v plastični embalaži, je prišlo do silovite eksplozije, ki mu je poškodovala roko.
V EKSPLOZIJI HUJE POŠKODOVAN MLADOLETNIK: Na balkonu prižigal smodnik v plastični embalaži
Kronika
Lastnika signalnih raket bodo policisti kazensko ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitev splošne nevarnosti, saj je opustil dolžno skrb nad pirotehniko kategorije P1 in jo je po nakupu nenadzorovano hranil na svojem domu, tako da je bila dosegljiva več mladoletnim osebam in otrokom, so sporočili s Policijske uprave (PU) Celje.
Signalne rakete, katerih glavni učinek je svetlobni, sodijo v kategorijo pirotehnike P1, ki predstavljajo majhno nevarnost. Uporaba te pirotehnike je dovoljena skozi vse leto, pogoj za nakup pa je starost 18 let. Predelava signalnih raket in drugih pirotehničnih izdelkov pa je zelo nevarna in prepovedana, opozarjajo policisti.
Hkrati vse opozarjajo, da naj izdelkov ne kupujejo od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali na spletu. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna, saj večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni.
Spomnili so še, da je prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do 1. januarja. Prepovedana pa je v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in prireditve.
Prepovedana pa je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok. Prav tako je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja pirotehničnih izdelkov. Za navedene kršitve je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem izdelek tudi zasežejo.
V prazničnem obdobju so policisti na območju PU Celje beležili več prijav, ki so bile povezane z uporabo pirotehničnih izdelkov. V predprazničnih in prazničnih dneh so zasegli 216 kosov prepovedanih pirotehničnih izdelkov različnih kategorij. Zoper 12 oseb, v večini primerov je šlo za mladoletnike, so na pristojna sodišče podali obdolžilne predloge.
V nekaj primerih so zaznali, da so prav starši omogočili mladoletnikom posest dovoljenih in prepovedanih pirotehničnih izdelkov. V omenjenih primerih policisti še zbirajo obvestila in bodo zoper starše oziroma zakonite zastopnike izvedli postopke o prekršku.