UVEDBA REGISTRA PEDOFILOV V FEDERACIJI BIH: Nova zaščita otrok pred obsojenimi spolnimi prestopniki

Svet

Po petih letih čakanja bo v Federaciji Bosne in Hercegovine (Federacija BiH) končno uveden register pedofilov, s katerim bodo preprečili, da bi obsojeni spolni prestopniki še naprej delali ali bivali v bližini otrok. Ta korak je odziv na primere, ko so se obsojenci, kljub prestani kazni, vrnili na delo z otroki, kar je povzročilo zaskrbljenost javnosti. Register, ki bo vključeval pravnomočno obsojene za spolne zlorabe otrok, bo na voljo vsem ustanovam, ki delajo z otroki, s ciljem izboljšanja zaščite mladoletnikov in preprečevanja ponovitve kaznivih dejanj.

Med najbolj odmevnimi primeri sta sarajevski igralec Moamer Kasumović, ki je po obtožbi zaradi nespodobnega ravnanja s 15-letnim otrokom odslužil svojo kazen tako, da je plačal globo, in sarajevski učitelj, ki se je po obsodbi za podobno kaznivo dejanje vrnil na delovno mesto v šoli. Oba primera sta opozorila na nujnost sistema, ki bi obsojenim storilcem preprečil nadaljnje delo z otroki.

Kaj bo zajemal register?

Register bo vključeval pravnomočno obsojene osebe za kazniva dejanja zoper spolno svobodo in moralo otrok ter mladoletnikov na območju Federacije BiH. Podatki v registru bodo trajni in jih ne bo mogoče izbrisati. Dostop do registra bodo imela ministrstva za notranje zadeve in vse javne ter zasebne ustanove, ki delajo z otroki, kot so šole, vrtci in druge izobraževalne ali vzgojne ustanove. Ko bodo ti subjekti zaposlili nove delavce, bodo morali njihova imena poslati pristojnim organom za preverjanje. Če bo kandidat vpisan v register, ne bo smel opravljati dela z otroki. Podatki iz registra ne bodo javno dostopni, vendar bodo na voljo organom in institucijam, ki so zakonsko zavezane k zaščiti otrok.

Zakaj je uvedba trajala tako dolgo?

Priprava in uvedba zakona o registru pedofilov se je začela že leta 2019, ko je poslanka Lana Prlić predlagala zakon v parlamentu Federacije BiH. Kljub temu je sprejetje zakona trajalo dlje, kot so pričakovali. Zakon je bil v Predstavniškem domu Federacije BiH sprejet leta 2020, vendar je do njegovega dokončnega sprejetja v Domu naroda prišlo šele poleti 2022. Šele po sprejetju zakona je bilo mogoče pripraviti ustrezne pravilnike, ki urejajo delovanje registra. Za to je bilo potrebno soglasje vseh desetih kantonov Federacije BiH, kar je dodatno podaljšalo postopek. Zakon je bil končno uveljavljen konec leta 2023, register pa bo začel delovati 26. septembra 2024.

Kako bo register deloval?

Podatki v register bodo vneseni na podlagi sodnih kartotek in kazenskih evidenc, pri čemer bodo kantonalna ministrstva za notranje zadeve sodelovala s sodišči in tožilstvi. Kljub zapleteni upravni strukturi Federacije BiH bo register enoten in dostopen vsem ministrstvom za notranje zadeve v Federaciji BiH. Ko bo oseba pravnomočno obsojena za spolno zlorabo otrok, bo kantonalno ministrstvo za notranje zadeve to sporočilo Federalni upravi policije, ki bo v roku osmih dni vpisala podatke v register. Pristojnost za koordinacijo bo imelo Federalno ministrstvo za notranje zadeve.

Kaj pa pretekle obsodbe?

V register bodo vpisane vse obsodbe za spolna kazniva dejanja, ki bodo izrečene po uveljavitvi zakona, vendar bodo vključene tudi starejše obsodbe, če kazni še niso bile izbrisane iz kazenske evidence. Kazenski zakon v Federaciji BiH namreč predvideva možnost izbrisa obsodb po določenem času, če obsojenec v tem obdobju ne stori novega kaznivega dejanja. Na primer, če je nekdo obsojen za nespodobno ravnanje z mladoletnikom na leto dni zapora, lahko po treh letih od prestane kazni zaprosi za izbris iz evidence, če v tem času ni storil novega kaznivega dejanja. Kljub temu bodo podatki, ki bodo vpisani v register pedofilov, trajni in ne bodo izbrisani.

Dodatne omejitve za obsojence

Osebe, vpisane v register, bodo morale upoštevati dodatne omejitve. Med drugim se bodo morale redno javljati pristojnim organom, ne bodo smele obiskovati krajev, kjer se zadržujejo otroci, in bodo morale policijo obveščati o morebitnih potovanjih ali spremembi prebivališča za obdobje od pet do deset let. Zakon predvideva, da lahko te posebne omejitve trajajo največ deset let, odvisno od dolžine kazni in narave kaznivega dejanja.

Preverjanje zaposlenih, ki delajo z otroki

Vsaka organizacija, ki dela z otroki, bo morala preveriti zaposlene v registru. V ta namen bodo morali ministrstvu za notranje zadeve poslati podatke o kandidatih, ki se prijavljajo na delovna mesta, povezana z delom z otroki. Če bo katera koli oseba vpisana v register, ne bo mogla nadaljevati z zaposlitvenim postopkom. Direktorica osnovne šole v Sarajevu Samira Nukić pravi, da bo registar zelo pomemben za zagotavljanje varnosti otrok. "S tem bomo preprečili morebitno nasilje nad učenci in zagotavljali, da bodo v šolah zaposleni le ljudje, ki ne predstavljajo grožnje," pojasnjuje.

Sodelovanje z Republiko Srpsko

Register pedofilov v Federaciji BiH bo povezan tudi z registrom, ki že deluje v Republiki Srpski. Federalna uprava policije bo sodelovala z organi v Republiki Srpski in Brčko distriktu pri izmenjavi podatkov. Tako bo zagotovljeno, da osebe, vpisane v register v eni entiteti, ne bodo mogle delati z otroki v nobenem drugem delu BiH.

Izkušnje iz Republike Srpske

Republika Srpska je register pedofilov uvedla že leta 2018. Obsojene osebe morajo vsake pol leta poročati policiji in ne smejo obiskovati krajev, kjer se zadržujejo otroci. Za kršitve teh pravil so predvidene stroge denarne in zaporne kazni. Zakon v Republiki Srpski velja za zelo strog, saj za spolne zlorabe otrok ni predviden zastaralni rok, prav tako ni možnosti pogojnega odpusta ali zamenjave zaporne kazni z denarno kaznijo. Zakon je bil dopolnjen leta 2023, da bi se preprečilo, da bi osebe, ki so obsojene v Federaciji BiH, delale z otroki v Republiki Srpski, poroča Radio Slobodna Evropa.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Bobi |  26 .09. 2024 ob  15: 30
Bravo BiH in republika srpska