Nizozemska je Evropsko komisijo danes obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.
UTOPIČNA ZAHTEVA NIZOZEMSKE? Želi si izvzetje iz azilnih pravil EU
Svet
Ik heb zojuist de @EU_commission geïnformeerd dat ik voor Nederland een migratie opt-out binnen Europa wil. Wij moeten weer gaan over ons eigen asielbeleid! pic.twitter.com/lHrIkC3FVX
— Marjolein Faber (@MinisterAenM) September 18, 2024
"Pravkar sem obvestila Evropsko komisijo, da želim izvzetje glede migracijskih zadev v Evropi za Nizozemsko," je na družbenem omrežju X danes objavila ministrica za azil in migracije Marjolein Faber.
"Ponovno moramo prevzeti nadzor nad lastno azilno politiko!" je dodala Faber, članica Stranke za svobodo (PVV), ki jo vodi desničarski populist Geert Wilders.
Nizozemska vlada želi po besedah ministrice Faber, ki je o nameri Nizozemske v pismu danes obvestila Evropsko komisijo, zagotoviti, da se vstop prosilcev za azil in nezakonitih migrantov "drastično zmanjša". To je potrebno "za izpolnitev naših ustavnih dolžnosti, kot so zagotavljanje stanovanj, zdravstvene oskrbe in izobraževanja".
Nizozemska je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je koalicijska vlada premierja Dicka Schoofa napovedala korenito spremembo azilne politike. "Ne moremo več prenašati velikega vala migrantov v našo državo," je ob tej priložnosti dejal premier.
V Bruslju so danes potrdili prejem pisma, pri tem pa opozorili, da je izvzetje iz pravil mogoče le ob spremembi pogodb EU. V tej luči zato ne pričakujejo nobenih takojšnjih sprememb pravil EU o azilu in migracijah, ki so za Nizozemsko še naprej zavezujoča, je povedala tiskovna predstavnica Evropske komisije Anitta Hipper.
Izjeme za države članice EU so redke in malo verjetno je, da bo Nizozemska uspela s svojo zahtevo po izvzetju iz pravil azilne politike, poročajo tuje tiskovne agencije. Za takšno izjemo, imenovano "opt-out", se mora običajno strinjati vseh 27 držav članic. Poleg tega so se države EU že dogovorile o reformi azilne politike, saj so maja sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij.
Kaže, da EU počasi a nezadržno propada, kar je OK. Vse več ljudisi želi nazaj državne suverenosti. V EU pa je te državne suverenosti iz dneva v dan manj. Kaže, da bo na koncu v EDU ostala samo še Zlovenija in ta bo spraševala, če se lahko še dodatno odreče svoji suverenosti - bolj papeška od papeža!