USPEŠEN ZAČETEK DONATORSKEGA MARATONA: Radodaren prispevek napovedala tudi Madonna

Svet

Mednarodni partnerji so v ponedeljek na donatorski konferenci zbrali 7,4 milijarde evrov za financiranje cepiva proti koronavirusu ter za diagnostiko in zdravljenje bolezni covid-19, je po koncu dogodka naznanila gostiteljica, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Današnji sprint je bil odličen začetek maratona," je poudarila.

Zabeleženih je za 7,4 milijarde evrov donacij, vključno s prispevkom komisije v vrednosti 1,4 milijarde evrov. To skoraj dosega začetno zastavljen cilj 7,5 milijarde evrov, so po dogodku izpostavili v komisiji. V Bruslju sicer izpostavljajo, da je, izraženo v ameriških dolarjih, cilj dosežen, saj je 7,4 milijarde evrov po tečaju več kot osem milijard ameriških dolarjev, kar je bil začetni cilj v ameriški valuti.

"Partnerjev je veliko, cilj je eden: premagati ta virus," je v uvodnem nagovoru poudarila gostiteljica in voditeljica donatorske konference, predsednica komisije von der Leynova.

Štiri milijarde naj bi namenili za razvoj cepiva, dve milijardi za zdravljenje ter milijardo in pol za testiranje, so pred začetkom maratona pojasnili v Bruslju. Temeljni namen je zagotoviti cenovno dostopno cepivo po vsem svetu. To je šele začetek globalnega donatorskega maratona, potrebovali bomo še veliko več, izpostavlja von der Leynova.

Pomembno vodilno vlogo pri izvedbi donatorskega maratona igrajo Francija, Nemčija, Japonska, Norveška, Kanada, Italija, Španija, Velika Britanija in Savdska Arabija. Najbolj je bodla v oči odsotnost predstavnikov ameriške administracije. Pomembno vlogo sicer igra fundacija Billa in Melinde Gates, ki je napovedala prispevek v višini 100 milijonov ameriških dolarjev.

Tudi ameriška pevka Madonna bo prispevala milijon dolarjev, je po dogodku izpostavila von der Leynova. Ta prispevek po besedah predsednice komisije kaže, da globalni odziv na koronavirus vključuje tudi civilno družbo in globalno skupnost državljanov.

Slovenija prispevala skoraj 13,8 milijone

Slovenijo je na včerajšnjem dogodku zastopal zunanji minister Anže Logar, ki je napovedal, da bo Slovenija za iskanje zdravil, cepiva in izboljšanje diagnostike v boju proti covidu-19 prispevala 13,76 milijona evrov. Logar je v nagovoru izpostavil, da boj proti koronavirusu še zdaleč ni končan, da je treba preprečiti ponoven porast okuženih, kar bi ponovno omrtvilo naše življenje in gospodarstvo, ter da si moramo skupaj prizadevati za bolj stalne rešitve, boljšo diagnostiko, zdravljenje in učinkovito cepivo.

Anže Logar

V slovenski prispevek je vključenih 13,5 milijona evrov, namenjenih izvajanju že načrtovanih raziskovalnih projektov v povezavi s covidom-19 v Sloveniji, ter 60.000 evrov, ki jih je Slovenija nakazala WHO za boj proti covidu-19, so pojasnili na ministrstvu.

Dodatnih 200.000 evrov, ki bodo zagotovljeni iz proračunske rezerve in usmerjeni na ministrstvo za znanost, izobraževanje in šport, bo namenjenih znanstveno-raziskovalnim in drugim upravičenim subjektom iz Slovenije, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev sredstev v okviru pobude globalni odziv na koronavirus.

Pandemija covida-19 je po navedbah ministrstva do sedaj ena največjih javnozdravstvenih groženj, zato Slovenija spodbuja prizadevanja, da bi čim prej pridobili nova cepiva, diagnostiko, protimikrobna in druga zdravila ter tako zagotovili varno in učinkovito zdravljenje okužb s covidom-19.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija