Prepoznavanje stisk med mladimi, učenje mladih generacij o trajnosti, uporaba razširjene resničnosti v izobraževanju in še veliko več. Na Univerzi na Primorskem je med raziskovalci zelo živahno, saj so v mesecu juliju pridobili zeleno luč za znanstveno raziskovanje na številnih različnih področjih.
UNIVERZA NA PRIMORSKEM Z NOVIMI RAZISKOVALNIMI PROJEKTI: Od preprečevanja stisk do ohranjanja kulturne dediščine
Koper
Raziskovalna skupina Slovenskega centra za raziskovanje samomora UP IAM , z vodjo dr. Vito Poštuvan na čelu, se bo tako posvetila projektu 'Ker te štekam': Razvoju trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora, ki ga je razpisalo Ministrstvo za zdravje. To je zanje ponovna priložnost za nadaljnji razvoj kompetenc prepoznavanja stisk med mladimi, ukrepanje ob samomorilni ogroženosti, krepitvi duševnega zdravja in ukrepanju po samomoru mladostnika.
Ne le projekti na državni ravni, Univerza na Primorskem bo sodelovala tudi na mednarodnem projektu. Tokrat bosta na projektu 'Narava prazgodovinske mreže kositra in bakra v Karpatskem bazenu' (The Nature of Prehistoric Tin and Copper Networks in the Carpathian Basin) moči združila UP Fakulteta za humanistične študije in Newyorška univerza. Projekt bo dokumentiral kemijsko in izotopsko (Sn, Pb) sestavo bronastih artefaktov z namenom opredelitve vzorcev premikanja izmenjave kovin od sredine drugega do sredine prvega tisočletja (1600-450 pr. n. št.) čez Karpatski Bazen. Temeljni namen tega nabora podatkov bo opredeliti naravo izmenjave kositra in zagotoviti empirične podatke za testiranje modelov, predlaganih za procese izmenjave kositra in njihov odnos do kulturnega razvoja in medsebojne povezanosti.
UP Fakulteta za humanistične študije je v sodelovanju z Arheološkim inštitutom iz Srbije pridobila tudi priložnost za sodelovanje na projektu GreenHeritage - Negovanje trajnostne prihodnosti v vrtovih časa. Pozornost bosta usmerili zlasti na povezovanju bogate kulturne dediščine in materialnih primerov arheoloških parkov. Te bodo uporabljali kot odprte učilnice, katerih cilj bo ustvariti nov izobraževalni okvir za spodbujanje ekološkega razmišljanja. Projekt povezuje izobraževalce, upravljavce kulturne dediščine in zainteresirane strani po vsej Evropi ter omogoča stalno izmenjavo najboljših praks in spoznanj. Usklajen je s prednostno nalogo trajnost programa 'Ustvarjalna Evropa', ki spodbuja vključevanje bogate evropske kulturne dediščine v sodobno upravljanje okolja. S tem projektom nam bodo tihe pripovedi preteklih civilizacij omogočile, da sledimo poti človeštva, ki odraža starodavne družbene, gospodarske in okolijske prakse z neposrednimi posledicami za današnje podnebne izzive.
Vse o preučevanju, preizkušanju, predstavitvi možnosti uporabe tehnologij navidezne, obogatene in razširjene resničnosti v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju za posodabljanje in izboljševanje kakovosti učnega procesa, pa bodo v okviru projekta TeachXR- Uporaba razširjene resničnosti v izobraževanju, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, v raziskovanju sodelovali UL Fakulteta za elektrotehniko in UP Fakulteta za management.
Na spletni strani Univerze na Primorskem pa lahko preverite še rezultate Javnega razpisa za (so)financiranje znanstvenih monografij v letu 2024, na katerem je Založba UP prejela odobritev sofinanciranja za kar osem monografij.