UNIČUJE SE POD UNESCOM ZAŠČITENA DEDIŠČINA, INŠPEKTOR PA IMA POMEMBNEJŠE DELO: Brez gradbenega dovoljenja suhozidno gradnjo nadomestil z betonsko (FOTO)

Piran

Pod hišo v Fiesi je zrasel približno 60 metrov visok betonski zid. Kar ne bi bilo sporno, če ne bi z njim prekrili oziroma nadomestili suhozidne gradnje, ki je uvrščena na seznam nesnovne kulturne dediščine in zaščitena pod Unescom. Zadevo so opazili v Civilni iniciativi Piran in jo nemudoma prijavili tako piranskemu občinskemu inšpektoratu kot koprskemu gradbenemu inšpektorju. Prijavo je podala tudi Občina Piran. Vendar po kriterijih Inšpektorata RS za okolje in prostor primer ne spada med prednostne.

Foto: Civilna iniciativa Piran

V Fiesi na parceli št. 79/3 k.o. Piran 2630, ki meji na makadamsko parkirišče pri potoku nad avtokampom, je zrasel več kot dva metra visok betonski zid v dolžini okoli 60 metrov, namesto da bi lastnik obnovil predhodno obstoječi suhozid, za katerega ima soglasje.

V Civilni iniciativi Piran so nemudoma obvestili piranski občinski inšpektorat in Okolje Piran, ki je investitorju izdalo soglasje za uporabo javne površine v času obnove suhozidu. Ob tem so opozorili, da je suhozidna gradnja pri Unescu vpisana na seznam nesnovne kulturne dediščine, na kar pa se nekateri očitno požvižgajo in se tudi bodo, če ne bomo tovrstnih gradbenih kršitev uvrstili na seznam prioritet.

Občina Piran: Investitor nima gradbenega dovoljenja

Na piranski občini so potrdili, da so prijavo prejeli: "Investitor po naših informacijah nima gradbenega dovoljenja. Občinski inšpektorat je že 14. decembra 2020 obvestil Inšpektorat za okolje in prostor v Kopru in zadevo odstopil pristojni inšpekciji."

Kar so nam pri okoljskem inšpektoratu tudi potrdili, da so decembra lani prejeli prijavo gradnje spodnjega zidu, januarja letos pa še prijavo gradnje zgornjega zidu.

Inšpektorat RS za okolje in prostor: Kdaj bo zadeva obravnavana, je odvisno od uvrstitve po kriterijih

"Kdaj bo zadeva obravnavana, je odvisno od uvrstitve po kriterijih. S tako metodologijo se prijave razvrsti v štiri range glede na pomembnost obravnave kršitve. S tem se zagotavlja, da se prijave, iz katerih je moč razbrati, da gre za ogroženo zdravje in življenje ljudi, javna varnost ali premoženje večje vrednosti, obravnavajo prioritetno," pojasnjujejo na Inšpektoratu RS za okolje in prostor.

Ne glede na vse prijave, ki jih je dobil koprski gradbeni inšpektor v zvezi z uničevanjem nesnovne kulturne dediščine pod okriljem Unesca, v dotičnem primeru v Fiesi, bo zadeva očitno še dolgo čakala, da si jo bo inšpektor dejansko ogledal in obravnaval, saj kot je razumeti iz pojasnila inšpektorata, se takšni primeri ne uvrščajo med 'prioritetne'.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Ratman |  03 .02. 2021 ob  07: 21
Hmm, kje je ta Ljuminjanska cesta iz katere prihaja izvajalec, naveden na gradbeni tabli?
Kot kaže je pisanje in branje šibka točka udeleženih, zato me ne čudi da so izvedbene načrte razumeli napačno (če je seveda sploh kdo prebral, kaj morajo narediti).
Munk |  02 .02. 2021 ob  20: 51
mogoče ga bo dal obložiti sz avtohtonim kamnom iz klifa?
Marko |  02 .02. 2021 ob  17: 40
11
Zid v privatni lasti vpisan na UNESCOV zeznam? Dej no. Če je tako pomemben naj ga opdkupijo in poskrbijo da se ne zruši.
forešter4 |  02 .02. 2021 ob  15: 28
-7
@ištrijan ja ker jim to dopuščajo drugi ištrijani, poleg tega pa vsi ištrijani bežite v zaledje, tako da povprečje držimo ''prišelki'' slovenci v mestih.
Ištrijan |  02 .02. 2021 ob  13: 52
12
Forešti še naprej barbarsko in brez usmiljenja uničujejo istrske kulturne značilnosti!! Kar slovenec prime v roke v Istri, to uniči!!
4ugoketo |  02 .02. 2021 ob  13: 25
Visoka globa in vrnitev v prejšnje stanje, takoj