TUDI PRI METANJU KOVANCA SE DA GOLJUFATI: Tako izboljšate svoje šanse

Trendi

Odločanje s pomočjo metanja kovanca je star način, kako se soočiti z dilemami. Vendar pa bi morda želeli vedeti, kako izboljšati svoje šanse pri tej starodavni metodi odločanja.

Študija, objavljena v spletni knjižnici znanstvenih člankov arXiv, ki sicer še ni bila strokovno pregledana, razkriva, da ima položaj kovanca, preden ga vržete, vpliv na izid metanja. Raziskovalci so beležili rezultate kar 350.757-kratnega metanja kovanca in ugotovili, da je v 50,8 odstotkov primerov ta stran ostala zgoraj.

Za študijo je 48 prostovoljcev metalo kovanec 46 različnih valut, pri čemer so kovanec frcnili s palcem in ga poskušali ujeti v dlan, da bi preprečili nepredvidene odboje ali vrtenje kovanca na tleh. Kot je povedal eden od raziskovalcev František Bartoš z nizozemske univerze v Amsterdamu so to storili, da bi praktično preverili model, razvit leta 2007 pod vodstvom matematika Persija Diaconisa z univerze Stanford. Ta model je napovedoval, da bo kovanec v 51 odstotkih primerov ostal z enako stranjo navzgor, kot je bila pred metanjem. Izvedeni eksperiment je to napoved potrdil, poroča AFP.

Torej, da bi zagotovili pošteno odločanje z metanjem kovanca, je treba slediti preprostem pravilu: oseba, ki meče kovanec, ne sme videti, katera stran kovanca je pred metanjem zgoraj. Zanimivo je, da pri metanju kovanca ni pomembno, ali je zgoraj številka ali grb, niti ni razlike v rezultatih glede na vrsto kovanca. S pomočjo študentov so raziskovalci zbrali podatke, ki so se nabrali ob različnih priložnostih, vključno s premori za kosilo in počitnicami.

Čeprav je metanje kovanca tradicionalno orodje za odločanje, se ga danes najpogosteje sreča v športu, kjer se uporablja za določanje začetnih pogojev ali ekip, ki začnejo prve.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija