Tržaška povorka avtonomistov razburkala javnost

V nedeljo so v Trstu zabeležili veliko udeležbo ljudi na manifestaciji oziroma protestnem pohodu z naslovom NO ELECTION DAY.

Preko 2000 Tržačanov se je v nedeljo pridružilo protestnemu pohodu gibanja Svobodni Trst, da bi povdarili svojo opozicijo italijanskim nezakonskim volitvam. Te namreč Italija protipravno izvaja na območju Svobodnega tržaškega ozemlja, menijo protestniki. 

Kljub neuspešnim prizadevanjim italijanskih oblasti, da z odlokom preprečijo protestno akcijo, ki je bila začetno predvidena na dan 24. februarja - dan volitev za italijansko poslansko zbornico in senat, so se prebivalci Trsta množično odzvali. In čeprav v Trstu če vedno kraljuje medijski mrk do vseh podvigov gibanja, je bila udeležba res številčna, protestniki pa so bili zelo motivirani pri svojih zahtevah.

Do Trsta prek Dunaja in OZN?

Preko 500 prebivalcev Trsta, ki se je po navodilih gibanja prejšnjega 24. in 25. februarja na voliščih uprlo italijanskim oblastem in formalno ter individualno "ne-glasovalo" za italijansko upravo. Tovrstno izkušnjo želijo ponoviti na bodočih regionalnih volitvah, za katere pričakujejo še večje število osveščenih in “aktivnih” državljanov.

Protestniki v kratkem načrtujejo tudi pohod na Dunaj. Cilj pa je očitno ponovna vzpostavitev nekdanje države, ki pravzaprav pravno formalno ni nikoli nehala obstajati (podobno velja za območje nekdanje cone B, ki jo sedaj zasedajo slovenske Obalne občine).

Tržačani so se  očitno zbudili iz otrplosti in spremenili svoj odnos do krize. Namesto individualnega obupanja se pojavlja zahteva skupnih zakonskih pravic, ki naj bi pripadale vsem prebivalcem STO-ja.

Uspešno pristanišče, poštena uprava mesta, območje brez mafije, off-shore cona, brezcarinsko pristanišče, dodelitev državljanstva svobodnega ozemlja, zakonite volitve v Trstu … Na vsa ta vprašanja se je več kot 2000 udeležencev protesta “NO ELECTION DAY “odzvalo z odmevno narečno parolo "Se pol"! (slov. Možno je)

Sorodne vsebine:

Pirančani s cenejšimi kaznimi

Brezplačno arhitekturno svetovanje

Portoroška plaža brez (novih) palm

Deli novico:

istrijan |  29 .01. 2016 ob  13: 56
Končno ena prava država. Za vsakogar pride enkrat čas. Zdaj ko se razpada Evropa je ta pravi čas za obuditi svobodno Tržaško ozemlje
igor |  07 .03. 2013 ob  10: 05
narava londonski sporazum ni vkini ustanovljene države je prenesu samo trenutno civilno administracijo
ti svetujem da si prebereš original sporazum
narava |  06 .03. 2013 ob  23: 02
-2
Tamponske cone oziroma ozemlja s posebnim statusom imajo navadno vsakj nekoliko privilegiran položaj, prebivalci, ki tam živijo pa posebne pravice. Običajno zaradi takšnega svojega statusa živijo za spoznanje boljše od tistih, ki živijo v deželah, ki mejijo na to cono. Toda cono A in B so z londonskim memorandumom, kolikor mi je znano, leta 1954 ukinili. Razmere, ki so pripeljale do ustanovitve takšnih dveh con, pa so se že zdavnaj spremenile, tako da bi bilo težko ponovno vzpostaviti neko podobno tvorbo, ki je že zdavnaj zgodovinsko preživela. Če bi bila takrat ostala, bi bilo morda za prebivalce bolje. A zdaj je, kar je.
Tržačan |  06 .03. 2013 ob  17: 49
Svobodno Tržaško Ozemlje je res veliko. Vanj spada tudi cela "Slovenska" obala in majhen delček "Hrvatske" obale. Če bi se vsi skupaj združeno borili, bi bilo krize konec - vsaj na teh tleh in seveda tudi za države na katerih NAŠE ozemlje meji. Ni samo zelo zanimivo ampak resnica, ki je v mirovni pogodbi napisana in podpisana črno na belem. Preberite si jo, najdete jo seveda tudi na spletu ali, če vam je lažje, s sledečim linkom :

http://triestelibera.org/si/wp-content/uploads/2012/10/MIROVNA-POGODBA-Z-ITALIJO.pdf

Pohitite in dobro branje želim vsem prebivalcem naše pozabljene države.
StrupeniAdi |  06 .03. 2013 ob  17: 10
lp
Zelo,zelo zanimivo!
AGoTS |  06 .03. 2013 ob  14: 32
Well done! very well written article!! compliments
zudo |  06 .03. 2013 ob  14: 12
bravo mauro