TROJNI DONČIČEV DVOJČEK PREMALO ZA ZMAGO: Dallas v napeti končnici izgubil proti Golden State Warriors (VIDEO)

Ekipa Dallas Mavericks je v severnoameriški košarkarski ligi NBA po sedmih zaporednih zmagah izgubila na gostovanju v San Franciscu, igralci Golden State Warriors so slavili s 104:100 in zabeležili peto zmago v nizu. Slovenski zvezdnik Luka Dončić je za goste dosegel dvajseti trojni dvojček v sezoni s 30 točkami, 12 skoki in 11 podajami.

Dvoboj se je odločal v napeti končnici, ko se je pri domačih izkazal Draymond Green in v zaključnih treh minutah zbral šest točk ter obenem blokiral poskus Daniela Gafforda. Štiri minute in pol pred koncem je Dallas izenačil na 92:92, ko je bil uspešen Tim Hardaway. Potem se je met gostom ustavil, tudi Dončić je zgrešil trojko, in so naslednji koš dosegli šele v začetku zadnje minute. Tedaj je z deseto podajo Dončić našel Kyriea Irvinga, ki je s trojko znižal na 95:100.

Dončić je znova podal P. J. Washingtonu za trojko 29 sekund pred koncem, 14 sekund pozneje pa je dva prosta meta zadel Irving in po petih zaporednih točkah je Dallas prišel na dve točki zaostanka (100:102). Pet sekund pozneje so domači po dveh prostih metih Klayja Thompsona ušli na štiri točke prednosti. Po minuti odmora za goste, ki so imeli še deset sekund za napad, je Irving tri sekunde pred koncem zgrešil trojko z zadnjim metom na dvoboju.

Dončić, najboljši strelec lige, je z dvajsetim trojnim dvojčkom tretji v ligi za Domantasom Sabonisom (26) in Nikolo Jokićem (23), Ljubljančan je 48. v sezoni dosegel 30 ali več točk in je drugi za igralcem Oklahome Shaijem Gilgeousom Alexandrom (50).

Andrew Wiggins je bil v izenačenem napadu Warriors s 23 točkami prvi strelec pri domačih, ki so na desetem mestu na zahodu ostali v boju za končnico. Na petem mestu na zahodnem delu, ki tako kot šesto prinaša neposredno uvrstitev v izločilne boje, je ostal Dallas, a ima sedaj isto razmerje zmag in porazov kot šesti New Orleans Pelicans.

Tekma Dallasa in bojevnikov je bila na razporedu že 19. januarja, pa so jo prestavili zaradi smrti pomočnika trenerja Warriors Dejana Milojevića v Salt Lake Cityju. Mentor številnih srbskih košarkarjev, tudi zvezdnika Nikole Jokića, je preminil v 46. letu zaradi infarkta.

Na čelo zahodnega dela lige so se prebili branilci naslova. Nikola Jokić je v Denverju vodil Nuggets do zmage nad San Antonio Spurs s 110:105, ko je dosegel 42 točk. Na drugi strani se je izkazal francoski novinec Victor Wembanyama, ki mu ni manjkalo veliko do zelo redko zabeleženega štirikratnega dvojčka, ko je prišel do 23 točk, 15 skokov, devetih blokad in osmih podaj.

Po poškodbi kolena in dvomesečni odsotnosti se je vrnil Joel Embiid. Najkoristnejši igralec minule sezone je v skoraj pol ure igre dosegel 24 točk, sedem podaj in šest skokov za zmago Philadelphie 76ers s 109:105 nad ekipo Oklahoma City Thunder.

Ta je dvoboj začela kot prva na lestvici zahodnega dela lige in je vodila večji del srečanja. A so domači dobili zadnjo četrtino s 36:25. Embiid je s prostima metoma Philadelphii dokončno zagotovil prednost s 106:105, ko je bilo še 38 sekund do konca, potem pa je še ukradel žogo in v nadaljevanju znova zadel prosta meta za 108:105.

Grk Giannis Antetokounmpo je dosegel 35 točk, 15 skokov in 10 asistenc, a je z Milwaukee Bucks presenetljivo izgubil v ameriški prestolnici. Washington Wizards so drugo ekipo vzhodnega dela NBA premagali s 117:113, ko je Corey Kispert (27 točk) s soigralci slavil šele petnajsto zmago v sezoni, s tem so predzadnji na vzhodu. Naslednji tekmeci Wizards bodo Los Angeles Lakers, ki so nadaljevali uspešen niz gostovanj po zmagi s 128:111 nad Toronto Raptors. Najboljša v vrstah zmagovalcev sta bila LeBron James (23 točk) in Anthony Davis (21). V boju za končnico pa ostajajo tudi Miami Heat, ki so ob 34 točkah Terryja Rozierja s 109:99 odpravili New York Knicks.