Transatlantski poleti v prihodnje veliko bolj turbulentni

Potovanja

Podnebne spremembe so postale eden glavnih krivcev za uničujoče naravne katastrofe v zadnjih letih. A glede na podatke nove raziskave se bo zaradi globalnega segrevanja v prihodnjih letih podvojila tudi pogostost turbulenc na transatlantskih letih, te pa bodo tudi močnejše.

A raziskovalci pri britanski univerzi Reading pomirjajo, da zaradi globalnega segrevanja letala ne bodo kar tako padala z neba, čeprav se bodo vseeno povečala tveganja in morebitni stroški, saj bodo letalske družbe prisiljenje v preusmerjanje letov, letala bodo porabila več goriva, morebiti pa se bodo zvišale tudi cene letalskih kart.

"Izsledki kažejo na to, da bomo v prihodnje med poleti pogosteje videli znak, da si moramo pripeti varnostne pasove, kot v preteklosti," je pripomnil soavtor raziskave Paul Williams, ki je dodal, da je presenetljivo, da tega pojava doslej ni preučeval še nihče.

Zaradi turbulenc se poškoduje več sto ljudi na leto, včasih so poškodbe celo smrtne. Pogosta poškodba so počene lobanje.

Razlog za več turbulenc naj bi bil v tem, da se pri podnebnih spremembah ne segreva samo nižji del atmosfere, kjer živijo ljudje, temveč se segrevajo tudi višje ležeči zračni tokovi. To jih pospešuje in zgornja plast atmosfere je tako bolj nagnjena k nestabilnostim, ki povzročajo turbulence na letalskih poletih.

Znanstveniki opozarjajo, da bi se lahko do sredine stoletja možnosti za silovite turbulence na transatlantskih poletih povečale za od 40 do 170 odstotkov.

Raziskovalci so doslej preiskovali polete čez Atlantski ocean, v prihodnje pa želijo tovrstne pojave raziskati tudi na drugih območjih sveta, piše britanski Financial Times.

Več iz rubrike Potovanja:

Raj, ki so ga ustvarili Slovenci

Iz Maribora na Zakintos in v Antalyo

Tujci k nam zaradi naravnih lepot

Deli novico: