TO SO GROŽNJE, KI PRETIJO SLOVENIJI: Bo vlada prisluhnila priporočilom za krepitev varnosti?

Slovenija

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je danes sprejela predlog priporočila za okrepitev varnosti v Sloveniji. Med drugim opisujejo ključne varnostne grožnje in tveganja, navajajo priporočila vladi za krepitev obveščevalno-varnostnega sistema in priporočajo normativne spremembe, je povedal predsednik komisije Matej Tonin.

Tonin je na novinarski konferenci po seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) povedal, da so bili člani v treh od štirih točk priporočila soglasni, našteta varnostna tveganja pa so sprejeli z različno večino. 

Vladi priporočajo, da se proaktivno sooči z domačimi in globalnimi trendi, ki predstavljajo varnostna tveganja za Slovenijo. To so, kot je naštel Tonin, negativni demografski trendi, povečanje nezakonitih migracij, neuspešna integracija pri zakonitih migracijah, terorizem v povezavi s širjenjem radikalnega islama, pogostejši kibernetski napadi, resne težave pri vzpostavljanju vladavine prava, omejevanje svobode govora, nespoštljiv odnos do institucij in simbolov Slovenije, širjenje delovanja organiziranih kriminalnih skupin in njihove naveze na posameznike ter skupine znotraj državnih institucij in nevladnih organizacij ter stopnjevanje konfliktov na Zahodnem Balkanu.

Komisija: "Obveščevalno-varnostni sistem je treba kadrovsko pomladiti"

V drugi točki Knovs pričakuje, da bo vlada obveščevalno-varnostnemu sistemu zagotovila dodatna finančna sredstva in v obveščevalno-varnostnemu sistemu vzpostavila model zaposlovanja, ki bo omogočil pomladitev in pridobitev kadrov s posebnimi znanji, ki jih terja upravljanje s sodobno tehnologijo.

Pričakuje tudi posodobitev zakonske podlage za delovanje in nadzor obveščevalno-varnostnega sistema, je pojasnil Tonin. Nadalje priporočajo vladi, da pri oblikovanju normativnih sprememb za okrepitev obveščevalno-varnostnega sistema upošteva pričakovanje Knovsa, da vsaka nadgradnja pooblastil za zbiranje in vrednotenje informacij istočasno zahteva tudi okrepitev nadzora nad delovanjem obveščevalnih in varnostnih služb.

Knovs vladi priporoča vzpostavitev zavor in ravnovesij pri vodenju in delovanju obveščevalno-varnostnega sistema, in sicer tako, da bi predstojnike navedenih služb imenovala vlada, namestnike pa Knovs. Priporoča še vzpostavitev učinkovitega sistema varnostnega preverjanja, ki bi onemogočal zaposlovanje oseb, ki predstavljajo varnostno tveganje ter omogočil njihov umik v primerih, ko so že zaposlene. Predlagajo tudi oblikovanje ministrske nadzorne skupine za učinkovitejši nadzor že na ravni izvršilne oblasti ter okrepitev Knovsa z dodatnimi strokovnjaki različnih profilov.

Nazadnje še priporočajo vladi, da komisiji DZ pošlje vse tajne pravilnike in navodila, ki jih pri svojem delu uporabljajo nadzorovane službe, ter tako omogoči vsaj osnovne pogoje za parlamentarni nadzor. Člani Knovsa predvidevajo, da bo priporočilo uvrščeno na januarsko sejo DZ. "Komisija želi biti partner pri prenovi obveščevalno-varnostnega sistema," je povedal Tonin.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija