TIGRASTI KOMARJI V SLOVENIJI ŽE UDOMAČENI: V Trst prenesli virus denga, kako pa je pri nas?

Slovenija

V Evropi se ob podnebnih spremembah in višjih temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji. O primerih okužbe z dengo so tudi letos poročali v Trstu, v Sloveniji pa pristojni okužb domačega izvora do zdaj niso zaznali, poroča portal MMC. Se je pa invazivna vrsta tigrastega komarja udomačila že v številnih državah Evropske unije, tudi v Sloveniji, pojavlja pa se že tudi v državah s hladnejšim podnebjem.

Odrasli tigrasti komarji živijo približno en mesec, jajčeca, ki jih odlagajo samice, pa ob primernih razmerah preživijo tudi eno leto. Katja Adam, raziskovalka in predavateljica z Univerze na Primorskem, je za Radio Slovenija povedala, da se komarji širijo tako, da se zatečejo v avtomobile ali druga prevozna sredstva, mi pa jih potem prenesemo z enega mesta na drugega.

Dezinsekcija po zaznavi primera okužbe z dengo, kot na primer v Trstu, se opravlja na manjših območjih, saj je pomembno predvsem uničenje ličink. Tigrasti komar se rad zadržuje v odsluženih pnevmatikah, rad ima stoječo vodo in toploto"In če se s temi pnevmatikami trguje, lahko komarje oz. njihova jajčeca prenesemo z enega konca sveta na drugega. To je bil glavni način širjenja tigrastega komarja po svetu," je dejala Adam.

Tigrasti komar zelo uspešno prenaša virus denge, pa tudi zike in čikungunje. Vsi primeri okužb, ki so se do zdaj pojavili v Sloveniji, niso bili domačega izvora, temveč so se pojavili po vrnitvi ljudi s potovanj po tropskih in subtropskih predelih sveta. Teh primerov je v Evropi vse več.

"Tako kot v prejšnjih letih verjetnost izbruha denge sicer še vedno obstaja. Samice komarjev potrebujejo krvni obtok zato, da se razvijejo jajčeca. In po navadi, zato ker se hranijo podnevi, svoj krvni obrok vzamejo večkrat," je za Radio Slovenija pojasnila Adam.

Kot še poroča portal MMC, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sporočajo, da se v Sloveniji denga za zdaj ne pojavlja. Prav tako po besedah Katje Adam monitoring, ki ga znova izvajajo na več lokacijah po državi, letos ni zaznal nobenega z dengo okuženega komarja.

Denga je virusna vročinska bolezen, ki se na človeka prenese s pikom okuženega komarja. Komar se okuži ob piku bolnika z dengo in lahko prenese bolezen na drugega človeka po osmih do desetih dneh. Neposredni prenos virusa denge s človeka na človeka ni mogoč.

Okužba s to boleznijo poteka najpogosteje brez simptomov, kadar se simptomi pojavijo, pa je bolezen največkrat podobna gripi. Glavni znaki so visoka vročina, hud glavobol, bolečine za očmi, v mišicah in sklepih ter izpuščaj. Lahko se pojavijo tudi blage krvavitve. Pri petih odstotkih okuženih bolezen lahko napreduje v hudo obliko bolezni, t. i. denga hemoragično vročico ali sindrom denga šoka, ki lahko ogroža življenje. Specifičnega zdravljenja za dengo ni, piše na spletni strani NIJZ-ja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija