Testiranje na novi koronavirus bo kmalu nekoliko omejeno, osredotočili se bodo predvsem na osebe, pri katerih se pričakuje težji potek bolezni je napovedala vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović. Obenem razmišljajo tudi o testiranju z antigenskimi testi, ki so sicer manj zanesljivi.
TESTIRANJA BODO OMEJILI: Le še za rizične skupine, zaposlene v zdravstvu in DSO
Slovenija
Od aprila, ko je država začela sproščati omejevalne ukrepe iz prvega vala epidemije, so imeli epidemiologi navodilo, da testirajo vsakega, ki ima okužbo dihal ali kakršne koli znake in simptome, podobne simptomom okužbe z novim koronavirusom, je spomnila Beovićeva. A trenutna števila testiranj presegajo kapacitete laboratorijev v državi, Beovićeva je tudi izrazila pomislek nad tem, ali je tak način testiranja sploh še smiseln.
Zato v svetovalni skupini ministrstvu za zdravje predlagajo, naj se v prihodnje testira zgolj tiste, pri katerih se pričakuje težji potek bolezni, zaposlene v domovih za starejše ter bolnišnicah in tiste, ki imajo z ljudmi veliko stikov pri svojem delu. Po besedah Beovićeve bodo testirali tudi tiste, ki imajo doma posameznike, ki spadajo v ranljivo skupino.
Protokol testiranja bi bil tako podoben tistemu ob koncu marca. Beovićeva je ob tem poudarila, da je testiranje sicer dobro orodje za sledenje epidemiji in si ga ne želijo izgubiti. Zato že razmišljajo o tem, da bi lahko sčasoma nekatere skupine testirali s sicer nekoliko manj zanesljivimi antigenskimi testi po protokolu, ki so ga že oblikovali.
To namero je na današnji vladni novinarski konferenci komentirala Logarjeva z ljubljanske infekcijske klinike. Kot je dejala, samo število testov na potek epidemije nima posebnega vpliva, čeprav je pomembno, da se ve, kdo je okužen. Z manj testiranj se bo tudi zmanjšalo število potrjeno okuženih, se pa hkrati lahko tudi spremeni način spremljanja bolezni in se v sistem sporoča tudi bolnike, ki imajo klinično potrjeno okužbo, ne pa tudi laboratorijsko, je dodala.
Na novinarski konferenci je vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin komentiral tudi množično testiranje. To, kot pravi Kacin, predstavlja izjemen logistični zalogaj, saj želijo testiranje večkrat ponoviti, poleg tega trenutno na trgu ni mogoče dobiti tako velikega števila testov.
Cilj množičnega testiranja bi bila predvsem informacija, kakšen del prebivalstva je okužen. "To informacijo lahko dobimo samo, če celo Slovenijo testiramo naenkrat, v relativno kratkem času. Naše maksimalne številke, ki jih zmoremo testirati, so okoli 8000 dnevno. Taka naloga je v tem trenutku težko uresničljiva," je ocenil Kacin.
"V tem trenutku smo v neki drugi fazi. Želimo razbremeniti pritisk na laboratorije, ko gre za najbolj zahtevne, PCR teste, da bi ti ostali kot vstopnica v bolnišnično zdravljenje," je pojasnil. Trenutno se ukvarjajo predvsem s tem, kako obvladati povečano število tistih, ki potrebujejo testiranje ali pa se želijo testirati, čeprav za to ni medicinskih indikatorjev. Ko bodo videli, ali bo Slovaška res izvedla tri zaporedna testiranja, se bo po Kacinovih besedah do tega najprej opredelila stroka, nato pa bodo ugotovili, kaj od tega je smiselno in kaj bodo naredili v Sloveniji.