Tanko: Virant se spreneveda in zavaja

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko v zvezi s pobudo višje državne tožilke Dragice Kotnik za spremembo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije očita predsedniku DZ Gregorju Virantu, da se spreneveda in zavaja javnost in poslance. Na petkovi seji kolegija predsednika DZ se namreč ob Tankovem vprašanju Virant ni spomnil pobude.

Kot je Tanko zapisal na spletni strani SDS, je višja državna tožilka 13. maja lani pisala predsedniku DZ z namenom, da parlament preuči obstoječo protikorupcijsko zakonodajo in ugotovi, da je ta neustavna in neustrezna ter da sprejme takšno, ki bo omogočila preiskovani osebi demokratičen postopek. Kopija tega dopisa je objavljena na spletni strani SDS, prav tako pismo, v katerem je Kotnikova 14. januarja s svojo lansko pobudo seznanila vodjo poslancev SDS.

Tanko meni, da Virant zavaja javnost

Zato je Tanko vprašanje načel na petkovi seji kolegija predsednika DZ. Kot je dejal, je ena od takšnih neformalnih pobud prispela že lani s strani osebe, ki je bila predmet postopkov komisije. Ker je v poslanski skupini niso dobili, pa po njegovih besedah niso mogli predlagati ustreznih sprememb zakona. Virant mu je odgovoril, da takšne pobude niso prejeli, da pa bo še enkrat preveril. Gre pa sicer po njegovem mnenju za dokaj nepomembno zadevo.

Tanko je danes zapisal, da se Virant na kolegiju "ni spomnil, da bi prejel kakršen koli dopis katerega koli funkcionarja, ki je bil predmet obravnave na KPK", kljub temu, da ga je v četrtek o morebitnih dopisih funkcionarjev, poslanih njemu osebno, opozoril s posebnim dopisom. "Menim, da gre za sprenevedanje in za zavajanje javnosti in poslancev," je pojasnil Tanko.

Če bi poslanci dobili kopije dopisa višje državne tožilke, bi po Tankovih besedah morda najbrž kdo od njih le podrobneje proučil zadevo in morda pripravil popravek zakona. Lahko pa bi Virant za to zaprosil tudi službe DZ, je predlagal Tanko in dodal, da se tako ni zgodilo nič in problem je ostal.

Kdo nadzir KPK?

Kotnikova je 13. maja lani na predsednika DZ naslovila predlog za nadzor nad delom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v zvezi z ugotovitvami v konkretnem primeru z dne 16. aprila 2012. DZ je med drugim predlagala, da primer preuči, ugotovi, da je komisija v tem primeru prekršila ustavo in zakon, da je ugotovitev komisije v tem primeru o njenem koruptivnem ravnanju nestrokovna, in razreši predsednika in namestnika komisije.

Ugotovitve v omenjenem primeru je KPK predstavila 23. aprila lani. Po mnenju komisije ravnanje Kotnikove, ki je odstopila od pregona policista Milana Karbe, ki naj bi prodajal ponarejene vinjete, ustreza definiciji korupcije. Zato je komisija tožilko naznanila policiji.

Kotnikova naj bi po navedbah komisije pri izvrševanju državnotožilskih dolžnosti kršila predpise, ki v kazenskem postopku urejajo izločitev državnega tožilca, ter odstopila od pregona, posledica njenega ravnanja pa je bila, da se je obdolženi izognil kazenskemu postopku za kaznivo dejanje, katerega je bil utemeljeno osumljen.

Več iz rubrike Politika:

Janšo podprlo okoli 1000 ljudi

Polovica Američanov zadovoljna z delom Obame

Stavka res neizogibna?

Deli novico: