TAKO JE DANES POTEKALO DELO NA KOPRSKI UPRAVNI ENOTI: Kaj pa o stavki menijo občani? (VIDEO)

Koper

Na več upravnih enotah je zaradi stavke delo danes okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so zaradi stavke predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali, so pojasnili. Stavka je danes potekala tudi na koprski upravni enoti, ne pa tudi na izolski in piranski. Med ljudmi smo preverili, ali stavko podpirajo. 

Kot pravijo, dežurni presodijo o nujnosti zadeve, stranke informirajo in usmerijo. Tiste, ki so se oglasile, so nujne storitve lahko opravile, če ni šlo za nujne zadeve, pa jih danes niso sprejeli; na lokaciji na Tobačni v Ljubljani je bilo takšnih strank dopoldne okoli sto, za Bežigradom pa okoli 20. Očitno pa so bili ljudje o stavki obveščeni in jih je na upravno enoto danes prišlo manj kot sicer, ugotavljajo.

Med 26 upravnimi enotami, kjer so se zaposleni odločili za tridnevno stavko, sta tudi novomeška, krška in kranjska. Načelnica Upravne enote Novo mesto Mateja Sotler Štor je pojasnila, da je delo zelo okrnjeno, saj zaposleni v času stavke izvajajo zgolj tiste naloge, ki zagotavljajo minimalni delovni proces, varnost ljudi in premoženja ali so nenadomestljiv pogoj za delo in življenje občanov ali organizacij.

V Kopru vzpostavljeno stavkovno dežurstvo

Kot je zapisala, izvajajo res samo nujne naloge. Do težav po njenih navedbah trenutno še ne prihaja, saj zaposleni vsem strankam prijazno razložijo razloge za stavko, v primeru nujnih potreb pa storitev tudi izvedejo. Tudi na Upravni enoti Krško stavkajoči razen nujnih nalog ne opravljajo tekočega dela. Po navedbah v. d. načelnika Jurija Klakočarja danes zaradi stavke ni bilo težav, do 14. ure pa so opravili 12 nujnih nalog.

Podobno je tudi na kranjski in koprski upravni enoti. Načelnica Upravne enote Koper Nataša Likar je pojasnila, da je s predstavniki sindikata pri vhodu v upravno enoto vzpostavljeno stavkovno dežurstvo, ki stranke seznani o stavki in v upravičenih primerih omogoči, da opravijo storitev na upravni enoti.

Kot je dodala, lahko stranke v upravnih zadevah, kjer ni krajevne pristojnosti, storitev opravijo na upravni enoti, ki ne stavka. Stranke pa se lahko poslužijo v pretežni meri tudi vlaganja vlog po pošti, elektronski pošti oz. v poštni predal, ki se nahaja pred vhodom v upravno enoto.

Poleg 26 upravnih enot, kjer so stavkali danes in bodo še v torek in sredo, so se sicer še na 15 upravnih enotah odločili stavki pridružiti le na enega od treh stavkovnih dni. Za stavko so se tako skupno odločili zaposleni na 41 od 58 upravnih enot. Po navedbah Sindikata državnih organov Slovenije stavka približno 85 odstotkov zaposlenih v upravnih enotah oz. okoli 2000 zaposlenih.

Kaj pa o stavki na upravni enoti menijo Koprčani in Koprčanke? Sprehodili smo se po Kopru in med ljudmi in jih vprašali, njihove odgovore pa lahko slišite v videoposnetku na začetku članka. Medtem so nam na Upravni enoti koper odgovorili, da od stavke zato pričakujejo dvig plač vsem zaposlenim za 7 plačnih razredov, izenačitev nazivov z nazivi na ministrstvih in določitev dodatka za blagajniško poslovanje. Na Upravnih enotah Izola in Piran se sicer niso odločili za stavko, vendar so sporočili, da stavkovne zahteve v celoti podpirajo, saj so po njihovem mnenju le-te legitimne in utemeljene.

Podpora tudi s strani drugih sindikatov

Predsednik sindikata Frančišek Verk poudarja, da je njihova zahteva, da se najnižje plačanim zagotovi plačilo nad minimalno plačo. Referent na upravni enoti, ko začne z delom, je namreč danes uvrščen štiri plačne razrede pod minimalno plačo. Za strokovnjake z univerzitetno izobrazbo in visoko strokovno šolo, ki odločajo v upravnih postopkih, pa zahtevajo primerljivo plačilo s tistimi, ki delajo na ministrstvih. Pri tem opozarjajo na kadrovsko podhranjenosti in preobremenjenost uslužbencev na upravnih enotah, pri čemer novih zaposlenih ne dobijo.

Podporo prizadevanjem stavkajočih so izrekli tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ter posamezni sindikati, člani ZSSS, Sindikat Glosa, Svobodni sindikat Slovenije in Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije.

V sindikatu so danes problematizirali tudi dolg seznam nalog, ki so po mnenju ministrstva za javno upravo nujne. Verk pa je popoldne dejal še, da je dobil informacijo, da so načelniki dobili nalogo, da zberejo podatke, kdo stavka in kdo ne, kar je po njegovem opozorilu v nasprotju z določili zakona o stavki.

V sindikatu sicer poudarjajo, da so pripravljeni na pogajanja, a pričakujejo resno ponudbo, saj je bil po besedah sekretarja sindikata Renata Romiča predlog, ki so ga od vladne strani prejeli prejšnji teden, "milo rečeno ponižujoč". Po drugi strani so na ministrstvu pojasnili, da se mora zdaj sindikalna stran opredeliti do vladnega predloga sporazuma, ki ji je bil posredovan konec prejšnjega tedna in vsebuje tudi rešitve za izboljšanje pogojev dela na upravnih enotah.

"Vladna stran je vsekakor pripravljena nadaljevati pogovore s ciljem v najkrajšem možnem času doseči kompromisni dogovor, ki bo služil vsem, najbolj pa seveda ljudem in gospodarstvu, ki upravne storitve potrebuje za normalno poslovanje," so še dodali na ministrstvu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija