Stranke različno o odločitvi SLS

V PS današnjo odločitev SLS, ne bo sooblikovala projektne vlade, obžalujejo. V DL nasprotno pozdravljajo odločitev, da se jim SLS pridruži v opoziciji. Vodja poslancev SD Janko Veber pa je za STA poudaril, da se je o oblikovanju nove vlade izjemno težko pogovarjati s strankami, ki še nimajo rešenih postopkov za izvolitev svojega predsednika.

V PS so zapisali, da za SLS "očitno ni sprejemljiv noben drug mandatar kot Janez Janša". Potem ko je PS kot možnega mandatarja omenila pravnika Mira Cerarja, namreč SLS po njihovi oceni nima več izgovora za to, da zavrača pogovore o projektni vladi.

"Agonija Slovenije z enostrankarsko vlado SDS se bo po tej odločitvi nadaljevala. Upamo le, da bo pri preostalih strankah, ki imajo večino v DZ, prevladal razum," poudarjajo v PS. Po njihovem prepričanju pot do predčasnih volitev vodi edino preko projektne vlade, a si nekateri predčasnih volitev očitno ne želijo, "čeprav veliko govorijo o tem".

Dogovori za navo vlado negotovi

Veber pa je v izjavi spomnil, da je SLS sodelovala v t.i. trojčku, ki je iskal mandatarja, in da se je želela povezovati v novo levosredinsko koalicijo. Danes je po oceni Vebra SLS to stališče spremenila. To dokazuje, da je dogovarjanje za novo vlado izjemno negotovo, dokler stranke ne bodo izpeljale postopkov za izvolitev svojih novih predsednikov, je dodal Veber in pri tem omenil SLS, DeSUS in tudi PS. Podobno, kot se je odločila SLS, se namreč lahko odločita ti dve stranki.

Očitno samo predčasne volitve lahko razrešijo vse te negotove pogovore, je ocenil Veber. Kljub temu pa v SD dopuščajo možnost pogovorov z Mirom Cerarjem, niti ne zapirajo vrat postopku glasovanja o nezaupnici, če bi PS predlagala mandatarja. Vendar pa ni nujno, da bi v SD podprli tudi novo vlado, je pojasnil Veber.

Virant odločitev SLS pozdravlja

Virant pa je zapisal, da pozdravljajo odločitev SLS, da se jim pridružijo v opoziciji. Enako kot SLS tudi DL meni, da so rešitev čim prejšnje volitve. "Pot do njih pa bomo našli samo s konstruktivnim sodelovanjem vseh opozicijskih strank. Po naši oceni je konstruktivna nezaupnica trenutno edina pot do volitev," je pojasnil Virant.

S tem, ko je SLS odrekla sodelovanje v projektni oz. levosredinski vladi, pa je SD postal ključna stranka za sestavo morebitne koalicije. Glasovi poslancev PS, DeSUS, DL ter SD, ki imajo skupaj 49 poslancev, bi namreč zadostovali za izglasovanje nezaupnice in imenovanje nove vlade. Za to je potrebnih 46 glasov.

Več iz rubrike Politika:

Politični parket vse bolj razgret

Slovenija in Hrvaška izmenjali memoranduma

Pahor zažugal Janši

Deli novico:

ironi |  13 .02. 2013 ob  08: 57
Bravo SLS oz. mag. Žerjav!
Vidite, Vi, ki Janšo po nareko nerazumno sovražite-predvsem Virant, da peščica v krizi, lahko kar dobro pelje barko, brez veliko čvekanja/hvalilsanja in medijske hvale. Zato je lahko vsem jasno, da gre pri vsej tej šikani zoper SDS, samo za umor te, za boljše gospodarjenje pa nimate projekta. Zato se tudi volitev bojite, razen SD-ja in SDS-sa.

Zato še enkrat "Bravo" mag. Žerjav-u, da Ste sesul projekt s PS, ki jo zanima le vladanje za svoje kriminalne kljukce, državljani pa jim dolj visijo.
Še malo počakajmo, in vsi bomo videli, da ste tam, da pričakate plačo brez dela, pardon, le veliko sestankovanja in kazanja na televizijah.

Super bi bilo, da sprejmete novi volilni zakon, in greste(mo) na volitve, pa da vidimo "glasnike", ki sodno nočejo preganjati TAJKUNSTVA in nezavarovanih kreditov, ki so edini super "blagor" za SLOVENIJO.