V Sloveniji se je stopnja registrirane brezposelnosti oktobra kot vsako leto ta mesec zvišala. Tokrat se je zvišala za 0,4 odstotne točke in bila ob koncu meseca 13-odstotna. Število delovno aktivnih oseb se je na mesečni ravni povečalo za nekaj več kot 2400 na skoraj 798.000 oseb, so sporočili iz statističnega urada.
Vzrok za vsakoletni dvig števila registriranih brezposelnih oseb in s tem stopnje registrirane brezposelnosti v oktobru je predvsem povečano število novo prijavljenih iskalcev prve zaposlitve, ki so zaključili izobraževanje. Študentom zaključnih letnikov oktobra poteče status študenta in se prijavijo na Zavodu RS za zaposlovanje, v kolikor niso kako drugače zavarovani, so pojasnili statistiki.
Pregled po starostnih skupinah oseb kaže, da se je stopnja registrirane brezposelnosti znižala zgolj med osebami v starostnem razredu 50 let in več. V starostnem razredu 35-49 let je ostala enaka in je znašala osem odstotkov. Najvišja je ostala med mladimi (15-24 let), in sicer 31,8-odstotna. V primerjavi s septembrom se je povečala za 4,5 odstotne točke, predvsem zaradi razmeroma velikega priliva med brezposelne osebe v tem starostnem obdobju (za več kot 2550).
Med moškimi je bila brezposelnost 12,1-odstotna, med ženskami 14-odstotna
Oktobra so najvišjo stopnjo beležili v pomurski regiji (17,2 odstotka), najnižja pa v gorenjski regiji (9,8 odstotka). Stopnja registrirane brezposelnosti se je zvišala v vseh regijah. Najbolj, za 0,5 odstotne točke, se je zvišala v regijah, v katerih je bila že sicer najvišja; to je v pomurski in zasavski regiji. Prav za toliko se je povečala tudi v obalno-kraški in gorenjski, ki sicer beležita najnižje stopnje.
Število delovno aktivnih oseb se je oktobra na mesečni ravni povečalo na 797.964. Od tega je bilo 55,1 odstotka moških. Na letni ravni se je to število zmanjšalo za 1,1 odstotno točko, medtem ko se je število samozaposlenih oseb povečalo za tri odstotne točke ali za nekaj več kot 2800.