Prekomerna dnevna zaspanost je občutek utrujenosti in pomanjkanja energije, ki se pojavi čez dan in pogosto ovira normalno delovanje posameznika, so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Raziskave kažejo povezanost dnevne zaspanosti s pojavnostjo srčno-žilnih in nevro-degenerativnih obolenj, opozarjajo.
STE TUDI VI ČEZ DAN UTRUJENI IN ZASPANI? Če nič od naštetega ne pomaga, je čas za obisk zdravnika
Slovenija
Prekomerno dnevno zaspanost prepoznamo po dremežu ob monotonih in mirnih dejavnostih, kot so sedenje, branje in gledanje televizije. To stanje je lahko izredno nevarno med vožnjo avtomobila ali upravljanjem s stroji, opozarja NIJZ.
Med možnimi vzroki za dnevno zaspanost in utrujenost so pomanjkanje kakovostnega spanja, ki se odraža kot prekratko spanje, pogosta zbujanja in neurejen urnik spanca. Na kakovost spanca vplivajo različna zdravstvena stanja, kot so depresija, sladkorna bolezen, ščitnična obolenja, anemija in kronična utrujenost. Na spanec prav tako vplivajo prekomerno uživanje alkohola, nikotina in kofeina ter pretežno sedeč življenjski slog.
Splošna priporočila za reševanje motenj spanja in dnevne zaspanosti so zmanjšanje in redno predelovanje stresa, izogibanje zaslona pred spanjem, omejevanje psihoaktivnih substanc, kot sta denimo kofein in alkohol, skrb za uravnoteženo prehrano in redna telesna dejavnost. V kolikor težave vztrajajo, je priporočljivo posvetovanje z zdravnikom, ki bo opravil potrebne preiskave in postavil ustrezno diagnozo, navaja NIJZ.
"Pomembno je poudariti, da je vsak posameznik drugačen in da vzroki za dnevno zaspanost in utrujenost lahko variirajo," še izpostavlja NIJZ. Zaradi tega je bistveno, da za prekomerno zaspanost iščemo individualne rešitve.