Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper v sodelovanju z Gledališčem Koper vabi na dogodek cikla SPOZNAJ – SProščeni POgovori o ZNAnosti 'Istrski raziskovalni utrip', ki bo v sredo, 13. novembra, ob 19. uri v Gledališču Koper (mala dvorana).
SPROŠČENI POGOVORI O ZNANOSTI: 'Istrski raziskovalni utrip'
Koper
Sproščen pogovor bodo s svojo navzočnostjo obogatili prof. dr. Lucija Čok, prva direktorica ZRS Koper in prva rektorica UP, akademik Jože Pirjevec, prvi akademik na UP in zgodovinar na ZRS Koper, prof. dr. Livio Jakomin, profesor na Fakulteti za pomorstvo in promet UL in eden od pobudnikov za ustanovitev UP, prof. dr. Oto Luthar, direktor ZRC SAZU in zgodovinar, ter prof. dr. Rado Pišot, direktor ZRS Koper in kineziolog. Dogodek bo povezoval dr. Tilen Glavina, namestnik direktorja ZRS Koper in zgodovinar.
V zadnjih desetletjih je znanstvena in raziskovalna dejavnost na Primorskem doživela pomemben razvoj, predvsem v luči ustanovitve dveh ključnih koprskih institucij: Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) leta 1994 in Univerze na Primorskem (UP) leta 2003. Obe sta nastali kot rezultat dolgotrajnih prizadevanj za decentralizacijo raziskovalne dejavnosti in visokega šolstva v Sloveniji. ZRS Koper in UP sta ponudila širši skupnosti dosežke številnih raziskovalnih programov in pripravila zanimive študijske programe, ki privabljajo številne domače in tuje raziskovalce in študente.
Poudarek na interdisciplinarnih raziskavah in sodelovanja med raziskovalci doma in v tujini je privedel do eksponencialne rasti raziskovalnega potenciala in zavidljivih dosežkov v širšem mediteranskem prostoru. Z uspešnimi kandidaturami na nacionalnih in mednarodnih razpisih in povečanjem finančnih sredstev za raziskave, predvsem iz evropskih virov, so raziskovalci v tem delu Slovenije uspeli realizirati kompleksne projekte, ki naslavljajo najsodobnejše problematike.
Kljub dosežkom ostajajo pred koprsko znanstveno skupnostjo izzivi, kot so nadaljnje povečanje raziskovalnih infrastrukturnih kapacitet in privabljanje mladih raziskovalcev. S povezovanjem znanstvenih institucij in lokalne skupnosti pa se odpira pot k nadaljnjemu razvoju in uveljavitvi Kopra kot pomembnega raziskovalnega in znanstvenega središča v istrski in širši mediteranski regiji. To odgovornost do okolja severnega Mediterana mora akademska skupnost sprejemati in udejanjati.
Zaradi lažje organizacije naprošajo, da svojo udeležbo potrdite na: dogodki@zrs-kp.si. Vljudno vabljeni!