SPREMEMBE PRI OBRAČUNAVANJU OMREŽNIN: GZS poziva k dodatnim prilagoditvam

Slovenija

Agencija za energijo bo s 1. januarjem uvedla prve spremembe novega sistema obračuna omrežnin, ki se je začel izvajati 1. oktobra letos. Kot je poročala STA, bodo v skladu s predhodnimi napovedmi agencije po novem tudi podjetja deležna enoletnega prehodnega obdobja. V tem obdobju jim presežna moč ne bo obračunana, če dogovorjene moči ne bodo spreminjali.

Spremembe in dopolnitve metodologije obračunavanja omrežnin so bile objavljene v sredo v uradnem listu. Po pojasnilih agencije so spremembe rezultat analiz prvih učinkov novega sistema in pripomb uporabnikov. Hkrati sledijo napovedim o prilagoditvah, povezanih z višjimi stroški omrežnine ob prehodu v zimsko sezono, ki so povzročili precejšnje nezadovoljstvo javnosti.

Prehodno obdobje in znižanje minimalnih moči za podjetja

Podjetja s priključno močjo nad 43 kW bodo imela enoletno prehodno obdobje, v katerem presežna moč ne bo obračunana, če za leto 2025 ne bodo spreminjala dogovorjene moči. Za gospodinjstva in manjše poslovne odjemalce velja dveletno prehodno obdobje. Podjetja, ki so že prilagodila obračunsko moč, jo bodo lahko do 20. januarja povrnila na prvotno vrednost.

Spremembe vključujejo tudi znižanje minimalnih moči za podjetja nad 43 kW, in sicer s 25 na 15 odstotkov priključne moči. To bo znižalo stroške omrežnine in prispevke za obnovljive vire energije. Podjetja z zelo nizko porabo, ki imajo dogovorjeno moč določeno na minimalni ravni, bodo morala to prilagoditi skladno z novo minimalno vrednostjo. Agencija opozarja, da morajo sezonski odjemalci in tisti z majhno porabo pravočasno urediti spremembo dogovorjene moči.

Spremembe za gospodinjstva in manjše uporabnike

Za uporabnike z nizko napetostjo in priključno močjo do 43 kW, pri katerih se 15-minutne meritve za prevzeto energijo ne evidentirajo, se bodo znižale tudi obračunske moči. Poleg tega se bo rok za spremembo dogovorjene moči za naslednji mesec podaljšal z 8. na 15. v mesecu, saj nekateri uporabniki do 8. še ne prejmejo računov za elektriko.

GZS poziva k dodatnim prilagoditvam

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je pozvala k nadaljnjim spremembam sistema omrežnine, da bi gospodarstvu omogočili boljše prilagajanje energetski porabi. Opozarjajo, da trenutni sistem industriji, ki deluje 24 ur na dan, ne omogoča prilagodljivosti in povzroča znatno višje stroške poslovanja. Prilagoditve so po njihovem mnenju potrebne tudi za storitvene dejavnosti, kot sta trgovina in gostinstvo.

Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je ob tem poudarila, da je obstoječi sistem neživljenjski in v nasprotju z zakonodajo. Zahtevala je korenite spremembe metodologije obračunavanja, večjo fleksibilnost in daljše prehodno obdobje za podjetja. Prav tako je pozdravila predloge za zamrznitev višine omrežnine na povprečje z 31. septembra 2023 do konca mandata vlade, ki jih je v torek predstavila koalicijska SD.

GZS pripravlja analizo dejanskih podražitev, ki temelji na računih podjetij po uvedbi novega sistema. Rezultate bo najprej obravnavala delovna skupina GZS in ministrstva za okolje, podnebje in energijo, januarja pa jih bodo predstavili tudi javnosti.

Možne dodatne spremembe

Agencija za energijo je v odzivu na sklepe parlamentarne komisije za infrastrukturo, okolje in prostor izrazila pripravljenost na nadaljnje prilagoditve. Do naslednje zimske sezone bodo preučili postopno prilagajanje cenovnega signala najdražjega časovnega bloka in morebitno omilitev dviga stroškov omrežnine v času zimskih mesecev. Za izvedbo teh sprememb pa agencija potrebuje dodaten čas.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija