Sosed jih ovira pri vožnji in jim grozi

Odvetnica Alenka Majerič iz koprske Odvetniške družbe Babič, Majerič odgovarja na vprašanja, ki nam jih posredujete na odvetniksvetuje@regional.si!

Pot, po kateri dostopamo do hiše, vodi prek nepremičnine soseda, ki nam nagaja in nas večkrat ovira pri vožnji ter grozi, da nam bo dostop prepovedal, kljub temu da je služnost vpisana v zemljiški knjigi. Kaj lahko storimo?

Sosed vam samovoljno ne more preprečiti uporabe poti. V kolikor bi vam pot fizično zaprl, predlagam, da nemudoma poiščete pomoč odvetnika, saj je potrebno vložiti tožbo zaradi motenja posesti  za to tožbo je rok 30 dni, odkar ste izvedeli za nastalo motenje in osebo, ki je motenje izvedla. Pravočasnost vložitve tožbe je bistvenega pomena, saj vam bo sodišče, v kolikor bo tožba vložena po poteku tridesetdnevnega roka, le-to kot prepozno zavrglo.  

Glede na to, da je služnostna pravica vknjižena v zemljiško knjigo, vas bo moral sosed skladno z določili Stvarnopravnega zakonika tožiti na prenehanje služnostne pravice, v kolikor smatra, da do le-te niste več upravičeni (govorimo o prenehanju služnosti na podlagi odločbe), vendar pa morajo za prenehanje služnostne pravice obstajati zakonsko določeni razlogi, bodisi da se bistveno spremenijo okoliščine, v katerih je bila služnostna pravica ustanovljena, bodisi da služnostna pravica postane nekoristna za uporabo gospodujoče stvari.

Preberite ostale brezplačne pravne nasvete v rubriki Odvetnik svetuje.

Sodna praksa se je v zvezi s tem že večkrat izrekla, da dejstvo, da bi služnostna pot za lastnika služeče stvari  (v konkretnem primeru soseda) pomenila preveliko obremenitev in ga ovirala pri izvrševanju lastninske pravice, še ni razlog za prenehanje služnosti, saj je služnost (kot stvarna pravica na tuji stvari) vedno za lastnika določeno breme, ki mu nalaga, da mora glede svoje stvari nekaj trpeti ali opustiti.

Ste se znašli v zagati, ste v sporu ali dilemi, ne veste, kako ravnati in na koga se obrniti? Pošljite nam vprašanje z opisom svojih težav na odvetniksvetuje@regional.si!
V primeru, da svojega vprašanja ne želite deliti z javnostjo, je odvetnica Alenka Majerič dosegljiva na telefonski številki 031 259 707.

Eden izmed razlogov, ki bi pomenil bistveno spremenjene okoliščine, bi tako bila morebitna "nadomestna pot", ki bi nastala naknadno, torej pot, ki še ni obstajala v času pridobitve služnosti. V kolikor temu v konkretni zadevi ni tako, menim, da ni nobene bojazni, da bi sosed s tožbo na prenehanje služnosti poti uspel.

V kolikor vas bo sosed pri izvrševanju služnostne poti še naprej oviral, predlagam, da se obrnete na odvetnika in vložite tožbo zaradi vznemirjanja. Za vložitev te tožbe se smiselno uporabljajo pravila o tako imenovani prepovedni tožbi zaradi vznemirjanja (99. člen Stvarnopravnega zakonika), kar pomeni, da lahko zahtevate, naj sosed preneha tako s sedanjim kot tudi z bodočim oviranjem služnosti. Soseda lahko opozorite, da boste, če bo s svojim ravnanjem  nadaljeval in vam povzročal škodo, zoper njega vložili še odškodninsko tožbo in zahtevali odškodnino zaradi škode, ki vam je nastala in vam še nastaja z njegovim vznemirjanjem.

Sorodne vsebine:

Slovenski odvetniki bodo 19. decembra nudili brezplačno pravno pomoč

Obala: Lastnica zaradi kajenja zadržala varščino in najemnino!

"Vrgli so me iz stanovanja. Kaj zdaj?"

Deli novico: