ŠOLA PRENOVE ZA NOVE GENERACIJE: Povezovanje kulturne dediščine s sodobnim učnim pristopom (FOTO)

Koper

V ponedeljek, 5. junija, je na Fakulteti za humanistične študije v Kopru potekla tiskovna konferenca v okviru projekta 'ŠOLA PRENOVE ZA NOVE GENERACIJE'. S konferenco so sodelujoči partnerji želeli predstaviti medijem ozadje projekta ter projektno aktivnost, ki je potekala istega dne v Arheološkem parku v Simonovem zalivu.

Glavni cilj projekta je povečati prisotnost kulturne dediščine tako pri učnih urah kot pri dnevih dejavnosti z razvojem nove učne prakse, didaktičnih pripomočkov in prenosa izkušenj ter dobrih praks iz Norveškega učnega sistema. Projekt, ki je podprt preko Norveškega finančnega mehanizma, se razvija in testira v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), Fakulteto za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ), Šolskim centrom Škofja Loka, Srednjo šolo za lesarstvo (ŠCŠL SŠL), Osnovno šolo Ivana Groharja (OŠIG), Občino Škofja Loka (OBŠL) in norveško organizacijo MAGMA Geopark AS (MAGMA).

Na konferenci so predstavniki fakultete in šol izpostavili pomembnost strokovno razvitih vsebin na področju kulturne dediščine, kot so priročniki, pripomočki, učne priprave in usmeritve pri načrtovanju dnevov dejavnosti. Dekanja UP FHŠ, prof. dr. Irena Lazar, je poudarila, da te vsebine predstavljajo ključno spodbudo učiteljem osnovnih šol za večjo vključitev kulturne dediščine v poučevanje.

 

Eden od vrhuncev projekta je bil Dan dejavnosti za učence OŠ Ivana Groharja iz Škofje Loke, ki so se udeležili programa kulturnega dne v Arheološkem parku v Simonovem zalivu. Študenti UP FHŠ so skupaj s strokovnimi sodelavci arheološkega parka pripravili bogat pedagoški program, ki je združeval ogled parka, rimskih mozaikov, delavnice rimske pisave ter vodenje interaktivnega interpretacijskega centra. Program je bil zasnovan tako, da je učencem omogočil interaktivno in dinamično obliko učenja ter jih navdušil nad raziskovanjem in odkrivanjem kulturne dediščine na privlačen in sodoben način. S kombinacijo ogledov, delavnic in vodenja so se učenci aktivno vključili v proces učenja ter razvijali svoje znanje in razumevanje kulturne dediščine.

Projekt "ŠOLA PRENOVE ZA NOVE GENERACIJE" postavlja temelje za inovativno povezovanje kulturne dediščine s sodobnim učnim pristopom.

 

Sodelovanje med različnimi institucijami in organizacijami omogoča celostno in interdisciplinarno obravnavo kulturne dediščine ter spodbuja kreativnost in inovativnost pri poučevanju. S povezovanjem med humanističnimi študijami, izobraževalnimi ustanovami in kulturnimi organizacijami se oblikujejo inovativni pristopi, ki prispevajo k bogatitvi znanja, razvijanju kritičnega mišljenja ter ohranjanju in nadgradnji kulturne dediščine za prihodnje generacije.

Univerza na Primorskam vljudno vabi k spremljanju napredka projekta na spletni strani https://sola-prenove-za-nove-generacije.si/ in k aktivni vključitvi!