ŠOK ZA POLICIJO: Preiskava v zdravstvu jih je pripeljala do lastnih vrst

Slovenija

V preiskavi korupcije v zdravstvu je osumljenih 14 fizičnih oseb in dve pravni, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana. So pa na policiji zgroženi nad dejstvom, da so v okviru kriminalistične preiskave ugotovili, da so tudi posamezni policisti osumljeni kaznivega dejanja.

S Policijske uprave Ljubljana so v sporočilu za javnost sporočili, da nadaljujejo s preiskavo, v okviru katere so v torek potekale kriminalistične akcije med drugim v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Kot navajajo, policija izvaja aktivnosti v zvezi s sumi storitev večjega števila korupcijskih kaznivih dejanj - sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, nedovoljenega dajanja daril in nedovoljenega sprejemanja daril. Šlo naj bi za podkupovanje oz. posredovanje pri preskakovanju čakalnih vrst.

Eni osebi odvzeta prostost

Policija je aktivnosti v konkretnem predkazenskem postopku izvajala od sredine leta 2015 dalje, preiskavo pa usmerja in vodi specializirano državno tožilstvo. V predkazenskem postopku so zbirali obvestila in dokazne predmete ter listine, dokazi pa so se zbirali tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. V postopku je bila eni osebi odvzeta prostost in bo v nadaljevanju privedena k preiskovalnemu sodniku.

"Zgroženi smo nad dejstvom, da smo v okviru naše kriminalistične preiskave ugotovili, da so tudi posamezni policisti osumljeni storitve kaznivega dejanja, za obravnavo katerih je sicer pristojen posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva," so zapisali.

Ob tem so dodali, da je to udarec za policijo, za vse tiste policiste in policistke, ki v skladu z integriteto pošteno in predano opravljajo policijske naloge.

Vodstvo policije je že v torek odredilo vse potrebne ukrepe skladu s pravilnikom o notranji varnosti policije, da se zagotovi notranja varnost, preiščejo, odpravijo in preprečijo odklonski pojavi in da se ugotovijo vsa dejstva in okoliščine v zvezi s tem.

Tako so v notranjevarnostnem postopku posameznim policistom že omejili dostop do uporabe posameznih tehničnih sredstev, evidenc policije in vstopov v objekte policije.

V stalnem stiku so tudi z oddelkom za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili specializiranega državnega tožilstva, saj v skladu z delovnopravno zakonodajo pripravljajo delovnopravne ukrepe zoper več oseb, zaposlenih v policiji, katerim so očitani odklonski pojavi. Ko bodo ukrepi pripravljeni oz. izvedeni, bodo lahko tudi podali dodatne informacije o samih očitanih kršitvah ter o vrsti in številu ukrepov, navajajo.

Pripravljajo še dodatne nadzore

Pripravljajo pa tudi sistemske in organizacijske ukrepe, tudi še dodatne nadzore, s katerimi bomo preverili način delovanja posameznih enot, da se tovrstna dejanja ne bodo mogla ponoviti v prihodnosti.

Kot so še zapisali v policiji, obžalujejo, da so "med nami tudi posamezniki, ki s svojimi neprofesonalnimi dejanji mečejo slabo luč na celotno institucijo". Tako bodo storili vse, da "v naših vrstah ne bo več zaposlenih, ki zlorabljajo svoj položaj in ne spoštujejo meje, ki ločuje zakonito od nezakonitega, pa bodisi gre za policista začetnika ali pa šefa, ki se ne zaveda velike odgovornosti, ki jo je sprejel".

V izjavi za nekatere medije so predstavniki policije potrdili še, da pri policistih, osumljenih nedovoljenega dajanja daril, ne gre za ljudi iz vodstva policije, niti za kriminaliste ali osebe, ki preiskujejo ta kazniva dejanja.

Deli novico:

ibro |  13 .10. 2016 ob  09: 01
To da je oseba policist ni garancija da je ta oseba POSTENA Ali dober clovek! Tudi med policisti je plevel,problem pa je ker vrana vrani nekljuje oci !
lino |  13 .10. 2016 ob  08: 48
@ simona, državno lastništvo res ni javno dobro, da pa je to leglo korupcije in glavna hrana za politike in njihove podrepnike pa ena čisto navadna neumnost. Ali v tem primeru vidiš kakšnega politika? Tebi se še sanja ne kako je z privatno šolo, zdravstvom. A veš kaj je največja korupcija? To, da pri zdravniku, ki je zaposlen v javnem zdravstvu uradno (ne pod roko ali na črno) plačaš samoplačniški pregled in prideš takoj na vrsto (ali pa dosti dosti prej kot, pa če nisi samoplačnik), in to v prostorih javnega zdravstva, z aparaturami, ki so v lasti javnega zdravstva in pregled zdravnika, ki to počne v času, ko je zaposlen v javnem zdravstvu in prejema plačo! To je korupcija, ki pa je žal uzakonjena.
In ti velika zagovornica "javne" privatizacije šolstva, zdravstva in drugih javnih služb, sploh veš kaj pomeni privatizacija? Očitno ne. Pol bodo pa v šole hodili le tisti, ki imajo denar in v bolnicah bodo ležali le tisti, ki imajo denar,... (poglej si malo kako je z privat šolstvom in privat zdravstvom drugje po svetu). A je zate "javna" privatizacija šolstva zate to, da potem ustanovitelj privat šole zahteva in je upravičen, da ga država sofinancira 100% kot državno šolo, ker ima isti učni program, ti pa ker si brez službe ali pa z minimalcem pa svojega otroka zaradi visoke vpisnine-šolnine svojega otroka ne moreš vpisat v to šolo, vrtec,.... A to je zate "javna" privatizacija. In za konec še vprašanje, če bo vse privat od kje pa bo potem nadzor in konkurenca, kdo bo nadziral konkurnco med privatnimi ustanovami, kako je z "kartelnim" dogovarjanjem? Tebi se še sanja ne kaj pomeni PRIVAT! Kaj, pa pomeni izraz "javna" PRIVATIZACIJA, pa itak veš samo ti. A imamo še kakšno drugačno privatizacijo?

@ike, kurupcija je vsepovsod tam kjer se državljani in državljanke in ostali ne držimo pravil in sami iščemo ali pa celo terjamo privilegije in smo za te privilegije pripravljeni plačat tako ali drugače torej, javne službe nimajo nič s tem! To je v nas samih. Enih bolj, drugih manj!
simona |  13 .10. 2016 ob  00: 59
državno lastništvo , ni isto kot javno dobro. Državno lastništvo je leglo korupcije in je glavna HRANA za politike in njihove podrepnike.. Zato podpiram javno PRIVATIZACIJO šolstva , kulture , zdravstva in drugih javnih služb , ker le tako bo omogočen boljši nadzor nad njimi . NAJBOLJŠI NADZOR JE KONKURENCA IN KVALITETNA SELEKCIJA .
ike |  12 .10. 2016 ob  20: 07
To se je vedno vedelo. Največ korupcije je v javnih službah prisesanih na javni denar. Kako lahko pričakujemo,da bo kdaj bolje? Ni mogoče,ker bojo javni lobiji vedno poskrbeli za svoje riti in denarnice.