Socialni sporazum spet na nitki

Slovenija

Socialnim partnerjem na širšem zasedanju ni uspelo poenotiti izhodišč in začeti vsebinskih pogajanj o socialnem sporazumu, usoda dokumenta pa se je znova znašla na nitki. Sindikati nasprotujejo pogajanjem o ukrepih, kot sta socialna kapica in reforma trga dela, delodajalci pa zavračajo pogovore o vsem, kar diši po novih obremenitvah gospodarstva.

Socialni partnerji so na današnjem širšem zasedanju v Ljubljani izmenjali poglede na svoje predloge za socialni sporazum za izhod iz krize. Sindikalna stran je kot nesprejemljive in neprimerne za nadaljnja pogajanja označila tri predloge predstavnikov gospodarstva, delodajalska stran pa ima tovrstne pomisleke zoper 15 do 20 predlogov delojemalcev.

Kot je po večurnem srečanju pojasnil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, so zanje nesprejemljivi uvedba socialne kapice, uvajanje finančnih spodbud in olajšav za podjetja za večjo uporabnost prožnih oblik dela ter nove spremembe delovne zakonodaje.

Socialna kapica bi po Semoličevih besedah močno povečala težave pokojninske in zdravstvene blagajne, ki naj bi s tega naslova izgubili prek 250 milijonov evrov. Proti novim spremembam zakona o delovnih razmerjih so zato, ker so zadnje v veljavo stopile šele aprila lani in še niti niso pokazale prvih rezultatov.

Delodajalci medtem nasprotujejo predlogom sindikatov, ki predvidevajo nove obremenitve gospodarstva, je razvidno iz sporočila za javnost, ki so ga po srečanju posredovali iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).

Proti davčnim blagajnam

Ivan Jani Ulaga iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) je povedal, da ostro nasprotujejo razširitvi prispevnih osnov na druge prihodke in prejemke, denimo na dividende in najemnine. Poleg tega mali delodajalci zavračajo predlog uvedbe davčnih blagajn po vzoru Hrvaške. V sosednji državi naj bi namreč ugotovili, da je zdaj pobranega še manj davka kot prej.

Oba nabora predlogov - sindikalnega in delodajalskega - je na četrtkovi seji obravnavala tudi vlada, ki je svojim predstavnikom naložila, da pri pogajanjih zasledujejo cilje javnofinančne konsolidacije, kot je opredeljena v programu stabilnosti iz lanskega leta.

Upokojenka |  25 .01. 2014 ob  10: 19
Dejte vprašati g.Semoliča koliko dobi na mesec os. dohodka? Če bi imel enakega kot delavci bi sigurno pel drugače.
delodajalci |  25 .01. 2014 ob  00: 29
imajo že deset let same olajšave, delavci od tega imajo le nizke plače in brezposelnost. Po mnjenju delodajalcev bi bilo najboljše, da bi delavci delali zastonj, prispevkov ne bi plačevali, država pa bi delodajalecm dajala spodbude. Vsi ukrepi, ki so bili doslej sprejeti niso ustvarili novih delovnih mest, brezposlenih je vedno več in ravno tako izkoriščanih in podplačanih delavcev. Bogati pa so samo še bogatješi, ker je njihov pohlep neizmeren. Politiki seveda pritrjujeo delodajalcem in nam solijo pamet, da je edino prav, da smo sužnji!!!!