Turistični ponudniki na Obali so imeli junija in julija ponekod nekoliko manj gostov kot lani, a večmesečne skupne številke kažejo obisk, podoben lanskemu ali malo boljši. S sezono so v glavnem zadovoljni. Julijski požar v Portorožu na obisk ni posebej vplival. Optimistične so z Obale napovedi za jesen, ko se obeta tudi veliko prireditev.
SO NA OBALI S POLETNO SEZONO ZADOVOLJNI? Med turisti prevladujejo tuji gostje
Koper
V obalnih občinah poleti med turisti prevladujejo tuji gostje.
V Portorožu in Piranu so junija in julija skupaj našteli 540.256 prenočitev oz. za tri odstotke manj kot lani, a na Turističnem združenju Portorož ocenjujejo, da bi lahko to že avgusta nadoknadili.
Junija so našteli 206.559 prenočitev, kar je šest odstotkov manj kot lani, julija pa 333.697 prenočitev, kar je enako kot lani. Tujci so junija opravili 68 odstotkov vseh prenočitev, julija pa 75 odstotkov vseh prenočitev. Julija je pri njih dopustovalo največ Madžarov, Avstrijcev, Nemcev in Čehov, kažejo podatki Turističnega združenja Portorož.
V 25 dneh avgusta pa so v Portorožu in Piranu zabeležili 306.711 prenočitev, v celotnem lanskem avgustu pa 352.139. Tujci so avgusta letos v omenjenem obdobju opravili 78 odstotkov vseh prenočitev. Hotelskih prenočitev pa je bilo v 28 dneh avgusta približno 173.000 oz. za pet odstotkov več kot lani, iz česar pri združenju sklepajo, da bodo tudi rezultati za vse nastanitvene zmogljivosti vsaj na lanski ravni. Sedemmesečno število prenočitev je 1.014.899, kar je enako kot lani.
Julijski večji požar v lokalih na portoroški plaži na srečo ni vplival na tamkajšnji turistični obisk. Drugih posebnosti v združenju niso opazili, je pa med drugim opazen porast madžarskih gostov, ki jih je bilo julija in avgusta največ med tujimi turisti. Julija so Madžari ustvarili za 11 odstotkov več prenočitev kot lani.
V Portorožu in Piranu pričakujejo, da se bo poletna sezona podaljšala tudi v september in oktober. Septembra bi lahko ustvarili približno toliko prenočitev kot v juniju. Kot še napovedujejo, se obeta veliko zanimivih prireditev, oktobra pa se začne tudi sezona poslovnega turizma, je pojasnila Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož.
V Mestni občini Koper so na podlagi podatkov s portala Turistična taksa junija in julija v nastanitvenih obratih zabeležili za 1,6 odstotka manj obiska in en odstotek manj nočitev v primerjavi z enakim obdobjem lani.
So pa v prvih sedmih mesecih letošnjega leta zabeležili povečanje števila prihodov in nočitev v primerjavi z enakim obdobjem lani, saj je bilo prihodov več za 6,5 odstotka, nočitev pa za 5,5 odstotka, je za STA pojasnila direktorica Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Helena Brec Loredan.
"Točne podatke za mesec avgust še čakamo, vendar glede na informacije ponudnikov lahko z gotovostjo trdimo, da bo poletna turistična sezona vsaj takšna, kot je bila lani," je dodala.
Po trenutnih podatkih imajo v koprski občini največ gostov iz Nemčije, Madžarske, Italije, Avstrije, Češke in Poljske. Vse več pa je tudi gostov iz Francije in držav Beneluksa.
"Ponudniki turističnih storitev napovedujejo, da bo zasedenost do konca poletja ostala dobra. To optimistično napoved podpirajo tudi številni načrtovani dogodki in prireditve, ki pritegnejo domače in tuje goste. Upamo, da bo k dobri zasedenosti pripomoglo tudi ugodno vreme," je še dodala Brec Loredan.
V Občini Izola so v letošnjih poletnih mesecih od 1. junija do vključno 25. avgusta našteli skupno 70.416 prihodov turistov in 278.986 turističnih prenočitev. "Letošnja sezona je običajna in večji nastanitveni ponudniki so z njo zadovoljni, nekateri pa z vidika cenovne politike dosegajo celo boljše rezultate kot lani," so za STA pojasnili v Turističnem združenju Izola.
V skladu s turistično strategijo Slovenije si tudi v Izoli z organizacijo različnih dogodkov prizadevajo turiste privabiti tudi zunaj glavne turistične sezone. "V Izoli si štejemo za uspeh prav to, da je letošnji predsezonski obisk boljši kot pretekla leta, kar potrjuje naša prizadevanja za prerazporeditev turističnih tokov," so navedli v združenju.
Letos so v predsezonskih mesecih našteli 13 odstotkov več prihodov in 11 odstotkov več prenočitev kot v enakem obdobju lani. Sicer pa trenutno ugotavljajo, da je kljub poletnim mesecem med turisti veliko povpraševanja po raziskovanju okolice in kvalitetnem preživljanju prostega časa, veliko je interesa za kolesarske poti, zelo zaželeni pa so tudi prevozi z barko med obalnimi kraji.
"Opažamo, da si tuji gostje svoje bivanje v Sloveniji velikokrat razdelijo na nekajdnevni obisk alpskega dela Slovenije oz. preostalih kotičkov in na obisk obmorskih krajev," so izpostavili.
Glede napovedi za september pa so pri Turističnem združenju Izola postregli s podatkom, da so tamkajšnji večji nastanitveni ponudniki s trenutno zasedenostjo septembra zelo zadovoljni, saj presega 65 odstotkov. V jesenskih mesecih Izolo oz. obalne kraje predvsem obiskujejo pohodniki in kolesarji.