Ameriški žvižgač Edward Snowden je prejel ustrezne dokumente ruskih oblasti in je že zapustil moskovsko letališče Šeremetjevo, kjer je bil več kot mesec dni, je danes sporočil njegov ruski odvetnik Anatolij Kučerena. Kot je še dodal, je Snowden dobil začasno zatočišče v Rusiji, in sicer za eno leto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Pravkar sem mu predal dokumente ruskega zveznega urada za priseljevanje. Omogočajo mu, da zapusti letališče," je najprej sporočil Kučerena. Kmalu zatem je povedal, da je Snowden tranzitno območje letališča že zapustil, poroča AFP. Po podatkih ruske tiskovne agencije Itar-Tass se je slednje zgodilo opoldne. Agencija se pri tem sklicuje na vire na letališču.
Kučerena je še razkril, da je Snowden letališče zapustil s taksijem in da je bil sam, brez spremstva. Snowdnovo novo prebivališče iz varnostnih razlogov zaenkrat ostaja skrivnost. "Njegovo prebivališče ne bo javno razkrito iz varnostnih razlogov, saj gre za enega najbolj iskanih posameznikov na planetu. Sam se bo odločil, kam bo šel," je povedal Kučerena.
V intervjuju za rusko televizijo Rosija 24 je odvetnik pokazal kopijo Snowdnovega certifikata, s katerim so mu pristojni organi odobrili enoletni azil. "Šel je na varno mesto. Upam, da boste razumevajoči glede te informacije," je povedal za televizijo.
Novico o Snowdnovem odhodu z letališča je medtem potrdila tudi spletna stran WikiLeaks. "Edward Snowden je uspešno pridobil status begunca in bo kmalu zapustil letališče," je WikiLeaks zapisal na družbenem omrežju Twitter.
Nekdanji pogodbeni analitik Agencije za nacionalno varnost (NSA) Snowden je bil v tranzitnem delu moskovskega letališča Šeremetjevo od 23. junija in vse do danes ni uradno prestopil ruske meje. Na letališče se je zatekel, potem ko je zapustil Hongkong, kjer je pred tem svetu razkril podrobnosti spornega ameriškega nadzora nad telekomunikacijami in internetom.
Preden je za azil uradno zaprosil Rusijo, je prošnje zanj vložil v več kot 20 državah, a so bile večinoma zavrnjene, in sicer iz formalnih razlogov, saj bi jih moral vložiti v sami državi in ne na daljavo.
Azil so mu sicer odobrile nekatere latinskoameriške države, kot je Bolivija, a potovanje tja bi bilo zanj prenevarno, saj bi moral leteti čez vrsto držav, poleg tega pa nima dokumentov, potem ko so mu ZDA že junija preklicale potni list.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v minulih tednih večkrat poudaril, da Snowden lahko ostane v Rusiji, a le če bo prenehal razkrivati skrivnosti, ki škodijo ZDA. S tem je želel Putin preprečiti zaostrovanje odnosov med državama.
V Kremlju so sicer danes znova izrazili prepričanje, da primer Snowden ne bo škodoval odnosom z ZDA. Zunanjepolitični svetovalec Putina Jurij Ušakov je dejal, da gre pri Snowdnu "za precej nepomembno zadevo". Obenem je zatrdil, da ameriški predsednik Barack Obama zaradi tega ne bi odpovedal za september napovedanega obiska v Moskvi.
ZDA Snowdna iščejo zaradi izdaje zaupnih podatkov, v prošnjah za azil pa je Snowden trdil, da mu v domovini grozita mučenje in smrtna kazen. Ameriške oblasti so ga sredi junija uradno obtožile vohunjenja in kraje vladne lastnine. Od Rusijo so vztrajno zahtevale njegovo izročitev, ta pa se je izgovarjala, da Snowden uradno ni na njenem ozemlju in da je izročitev nemogoča.
ZDA so sicer zagotovile, da Snowdnu v primeru izročitve ne grozi smrtna kazen, a Rusija ga sedaj ne more izročiti, četudi ZDA vložijo uradno prošnjo, saj ga ščiti začasen azil.