SMRTONOSNA ŽUŽELKA V KOPRU? "Verjetno je prispela s kakšno ladjo, čuvajte se"

Koper

V Kopru naj bi bila opažena žuželka Triatoma infestans. "Verjetno je prispela s kakšno ladjo. Lahko je tudi človeku hudo nevarna (Chagasova bolezen)," je zapisano v objavi na družbenem omrežju Facebook s pripisom: "Čuvajte se!"

Triatoma infestans, ki je v Argentini, Boliviji, Čilu in Braziliji imenovan 'winchuka', je znan tudi kot 'kissing bug'. Gre za krvosesno stenico, ki lahko povzroči Chargasovo bolezen. Vrsta je razširjena v državah Južne Amerike, kot so Argentina, Bolivija, Brazilija, Čile, Ekvador, Paragvaj, Peru in Urugvaj.

Bolezen je preučeval brazilski zdravnik Carlos Justiniano Ribeiro Chagas. Leta 1909 ga je inštitut Oswalda Cuza, kjer je delal, poslal v mestece Lassance blizu reke São Francisco, da bi preprečil širjenje malarije med delavci na železnici. Tam je ostal dve leti in kmalu opazil napade hematofaškega insekta iz vrste Triatoma. Ugotovil je, da je črevesje tega insekta dom bičkarja – parazita, ki ga je poimenoval Schizotrypanum cruzi. 

O žuželki naj bi po nekaterih spletnih virih pisal že Charles Darwin v svojem dnevniku 26. marca 1835. Zapisal naj bi, da je "izkusil napad Benchuce, velikega črnega hrošča v Pampasu in si ne zasluži nič manjšega imena. Zelo gnusno je čutiti mehkobo žuželke brez kril, dolge približno centimeter, ki se plazi po telesu. Preden sesajo, so tanke, nato pa okrogle in napihnjene s krvjo." Njegov pravnuk fiziolog Richard Kaynes je to vrsto nato opisal kot Triatoma infestans

Bolezen največkrat prenašajo stenice iz družine Triatominae, ki se prehranjujejo s krvjo, prizadenejo pa lahko več kot 150 drugih živali. Po podatkih iz leta 2014 je s Chagasovo boleznijo okuženih 7 do 8 milijonov ljudi, predvsem v Mehiki ter Srednji in Južni Ameriki, po podatkih iz leta 2006 pa bolezen letno zahteva 12.500 smrtnih žrtev. Zaradi selitev se bolezen pojavlja tudi v predelih, kjer je prej ni bilo, denimo v evropskih državah in v ZDA.

Z vprašanji, ali so žuželko res opazili v slovenski Istri in za kakšno vrsto sploh gre, smo se obrnili tudi na pristojne institucije. Njihove odgovore bomo objavili takoj, ko jih prejmemo. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Martin Kacur |  14 .10. 2024 ob  16: 29
42
Hvala Luka Koper. A bi lahko kakšna inštitucija zbrala podatke koliko tuje rodnih rastlin in živali smo pridobili preko luke?