SLOVENSKI ROKOMETAŠI ODPRAVILI SEVERNO MAKEDONIJO: V tem tednu ključni še dve tekmi s Švedi in Egipčani

Slovenija

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na današnji tekmi 1. kroga drugega dela svetovnega prvenstva v Egiptu premagala Severno Makedonijo z 31:21 (13:9).

Slovenski rokometaši so dosegli prvo zmago v drugem delu zaključnega turnirja. Tekmeci iz Severne Makedonije, ki so v Egipt prišli po odpovedi Čehov dan pred začetkom tekmovanja, so jim le v začetku dvoboja v Kairu povzročili nekaj sivih las, vse drugo je bilo v znamenju Slovencev.

Pred izbranci švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa sta v tem tednu še ključni tekmi za preboj v četrtfinale: najprej jih v petek čaka tekma s Švedi, v nedeljo pa še z Egipčani. V četrtfinale se bosta prebili najboljši izbrani vrsti iz skupine 4.

Vranješ je v primerjavi s skupinskimi dvoboji v Aleksandriji močno premešal uvodno postavo in vanjo uvrstil kar štiri novince. Na vratih je bil eden od junakov zadnjega dvoboja proti Belorusom Urban Lesjak, Dragan Gajić je na desnem krilu dobil prednost pred Blažem Jancem, na levem krilu je namesto Darka Cingesarja zaigral levi zunanji Nik Henigman, mesto v začetni postavi pa je - poleg Jureta Dolenca, Deana Bombača in Blaža Blagotinška - prvič zasedel tudi Miha Zarabec.

Slovenski rokometaši so medlo odprli tekmo v osrednji dvorani v Egiptu, Makedonci so jih s svojo počasno igro kar malce uspavali, in v sedmi minuti zaostali za dva gola (2:4). V prvi polovici prvega polčasa njihova igra nikakor ni stekla, šepala je predvsem igra v napadu, veliko je bilo tudi zgrešenih strelov iz lepih položajev.

Kljub temu je Dolenec sredi prvega polčasa izenačil na 6:6, v 16. minuti pa je Gajić po bliskovitem nasprotnem napadu Slovenijo znova popeljal v vodstvo s 7:6.

Slovenci so se v nadaljevanju vendarle privadili na "makedonsko uspavanko", po bravuroznih obrambah Lesjaka, ki je v prvem polčasu zbral deset obramb, so izpeljali nekaj domiselnih akcij in v 25. minuti prek Mateja Gabra prvič na tekmi povedli za tri gole (12:9), tik pred odhodom na veliki odmor pa je Gajić povišal na 13:9. Najvišjo prednost so si priigrali v 59. minuti (31:21).

V slovenski izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Dragan Gajić s sedmimi goli, Jure Dolenec in Borut Mačkovšek sta dosegla po pet zadetkov.

"Uvodoma je bilo nekaj treme. Potrebovali smo nekaj časa, da smo ujeli pravi ritem. Prvi nas je 'sprostil' Lesjak, ki je ubranil nekaj strelov, nato je naša igra stekla. Gremo tekmo po tekmo, naslednja na vrsti je Švedska," je po tekmi za RTV Slovenija dejal Nejc Cehte.