SLOVENIJA DEŽELA PROSTOVOLJCEV: Izkušnje kmalu upoštevane pri zaposlovanju?

Slovenija

Prostovoljec se pri opravljanju prostovoljskega dela veliko nauči in razširi svojo socialno mrežo. Nujno pa je, da pridobljene izkušnje in znanje beleži, da bo lahko na tej podlagi morda v prihodnosti zaprosil za plačano delo, so poudarili na današnji okrogli mizi v okviru foruma o prostovoljstvu.

Slovenska filantropija si želi povezat vse akterje, da bi beleženje in priznavanje kompetenc, pridobljenih s prostovoljnim delom, dvignili na višjo raven, je dejal Primož Jamšek, ki je vodil okroglo mizo. Ta je potekala v okviru foruma, ki ga je v Ljubljani danes med drugim organizirala Slovenska filantropija.

Alenka Blazinšek pa je spomnila, da je tak proces letos že potekal pod uradom za mladino. Tako se je zdaj nujno najprej povezati z uradom, potem pa vključiti še akterje na politični ravni in posamezne organizacije, je menila.

Predstavniki z ministrstva za javno upravo so povedali, da že več kot leto dni pripravljajo strategijo o prostovoljskem delu. Medtem ko je želja prostovoljskih organizacij, da bi bile pridobljene kompetence tudi priznane, je po usklajevanju z ministrstvoma za izobraževanje in za delo zdaj kot kompromisni ukrep ostalo beleženje pridobljenih kompetenc, so povedali.

Medtem ko je za mlade in beleženje njihovih kompetenc že dolgo vzpostavljen sistem e-Nefiks, pa se glede beleženja pridobljenega znanja veliko dogaja tudi na področju starejših, je opozorila Urška Pavlič z Andragoškega centra Slovenije. Na to področje so se v centru osredotočili tudi s projektom o priznavanju neformalno pridobljenih izkušenj, je opozorila.

Prostovoljka Tanja Veber je povedala, da so ji prav izkušnje pri prostovoljskem delu pomagale pri odločitvi za študij socialne pedagogike. Kot je dejala, ima pri prostovoljskem delu občutek, da se strokovno izpopolnjuje. Vendar pa je prostovoljsko delo mogoče šele takrat, ko so stroški za vsakdanje življenje pokriti, je opozorila.

V Sloveniji je evidentiranih več kot 96.800 prostovoljcev. Lani so opravili skoraj 11 milijonov ur prostovoljskega dela, ki je ocenjeno na več kot 106 milijonov evrov. V svetu pa je po oceni Združenih narodov približno milijarda prostovoljcev.

Združeni narodi so leta 1985 razglasili 5. december za mednarodni dan prostovoljstva z namenom, da bi poudarili pomen solidarnosti za preživetje človeštva.

Deli novico: