SLAVNOSTNI DOGODEK V LIVADAH: V Izoli uradno obeležili začetek gradnje edinstvenega objekta v Sloveniji (FOTO, VIDEO)

Izola

V izolskih Livadah je danes potekal slavnostni dogodek ob začetku gradnje novega kompleksa raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, ki bo hkrati tudi največja lesena zgradba v Sloveniji. Dogodka, ki smo ga na Regionalu spremljali v živo, sta se udeležila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec ter minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek.

V izolskih Livadah so na slovesen način obeležili začetek gradnje novega kompleksa raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE. Septembra 2021 bo to največja lesena stavba v Sloveniji, kot je poudarila direktorica inštituta Andreja Kutnar, pa bo tu zraslo vrhunsko raziskovalno središče, ki bo omogočilo preboj tako v lesarski kot v drugih panogah.

Center odličnosti InnoRenew se bo razprostiral na skupno več kot 8000 kvadratnih metrih površin, hibridna konstrukcija iz lesa, betona in jekla pa bo tudi sama raziskovalni projekt, saj bodo celoten kompleks spremljali z meritvami in preverjali njegovo delovanje skozi čas. Vrednost kompleksa znaša 11 milijonov evrov, celoten projekt pa je vreden 45 milijonov evrov in se financira iz nepovratnih evropskih sredstev.

Sama gradnja se je začela januarja, namesto temeljnega kamna pa so skupaj z vsemi deležniki sestavili drevo kot simbol skupnih prizadevanj in povezovanja, ki bo svoje mesto našlo v avli bodočega inštituta.

Kot je ob današnji slovesnosti poudarila Kutnarjeva, bo v Izoli "zraslo raziskovalno središče z vrhunsko raziskovalno in razvojno opremo, predvsem pa z vrhunsko mednarodno interdisciplinarno ekipo, ki bo s to opremo lahko naredila velik preskok v slovenskem, evropskem in svetovnem lesarstvu in drugih sektorjih". Sam projekt InnoRenew je po njenih besedah sicer na dobri poti, da že pred iztekom osnovnega projekta doseže finančno neodvisnost.

Ob tem je direktorica InnoRenew izpostavila, da je lesarstvo idealna panoga, ki lahko jasno demonstrira prehod celotne družbe v krožno biogospodarstvo. Sama zgradba pa bo postala stičišče prizadevanj za prenos raziskovanja in znanja v industrijsko prakso, saj bodo lahko na enem mestu učinkovito povezali raziskovalno in razvojno opremo in znanje z razvojnimi kapacitetami lesne in drugih z njo povezanih industrij.

Live from Mevo

Posted by Regional on Friday, July 17, 2020

Tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je izpostavila, da gre pri zgradbi centra odličnosti za pomemben mejnik tudi za razvoj znanosti in inovacij Slovenije in celotne regije. Tako bo Slovenija po njenih besedah dobila edinstven objekt, ki bo neposredno pokazal pomen našega prihodnjega odnos do narave ter sobivanja ljudi z naravo, gospodarstvom in znanostjo.

Da gre za odlično zgodbo, ki lahko postane spomenik slovenskemu lesu in znanju, povezanim z njim, je ocenil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Ta je izrazil tudi prepričanje, "da bomo s skupnimi močmi les spet postavili v središče naših inovacij, industrijskega oblikovanja in arhitekture." 

Izolski župan Danilo Markočič pa je prepričan, da bo center odličnosti pripomogel k uresničitvi strategije občine, da občanom zagotovi boljšo kakovost življenja in bolj kakovostna delovna mesta. Kot je ob tem dodala Kutnarjeva, ima center že zdaj 62 zaposlenih, od katerih je okoli polovica tujcev, ob polnem obratovanju pa bo v njem delovalo okoli 90 oseb.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  17 .07. 2020 ob  20: 36
Ne razumem vizije....bomo zdej sekali drevesa al jih sadili?
Tom |  17 .07. 2020 ob  16: 48
Župan Markočič se očitno zaveda situacije in moli (prva slika).

Sicer pa čestitke.