SKRIVNOSTNE NAJDBE V SERVITSKEM SAMOSTANU: Grobovi otrok in odraslih, še več so razkrila rušilna dela (FOTO)

Koper

Objekt nekdanje koprske mestne porodnišnice oziroma Servitskega samostana je v prenovi, ki jo vodita Univerza na Primorskem (UP) in inštitut InnoRenew CoE. Pozimi so zaključili sanacijo streh, ta mesec pa so zaključili izdelavo idejne zasnove za prenovo in rekonstrukcijo. Objekt bo potrebno še dobro raziskati, predvsem njegovo stanje in ohranjenost, preden bo mogoče izdelati natančne projekte za gradbeno dovoljenje.

Dela in prenova. Foto: Iztok Šušteršič

V začetku tega meseca so v Servitskem samostanu pričeli z arheološkimi izkopavanji. Ta bodo določila v kolikšni meri so možni posegi v tla pod samostanom. Arheologi si predvsem obetajo, da jim bo odstiranje prsti razkrilo kaj več o domnevni razkošni vili iz 1. stoletja našega štetja, ki naj bi stala na tej lokaciji.

Foto: Iztok Šušteršič

Foto: Iztok Šušteršič

Območje so razdelili na 25 lokacij arheoloških sond v velikosti 2x2 metra in 2x4 metre, do sedaj so jih pregledali osem. Pri dveh so arheološka dela že zaključili, saj so prišli do najbolj globoke zaključne plasti, ki nima več znakov človekovega delovanja.

Foto: Iztok Šušteršič

Našli so različne drobne najdbe in zidove, še posebej globoko ob zahodnem zunanjem robu samostana. Našli so veliko grobov odraslih in otrok. Razen nekaj drobcev v posameznih plasteh vse najdbe datirajo v srednji in novi vek, kar kaže na pokope v okolici nekdanje cerkvice sv. Martina, kjer se je srednjeveški samostan sprva tudi razvil. Arheologi bodo na delu še cel mesec september.

Rušitve novodobnih prizidav v notranjosti nekdanje samostanske cerkve. Foto: Eva Prelovšek Niemelä

Pomembna za nove načrte bo analiza obstoječega kanalizacijskega in vodovodnega omrežja v stavbi, saj bo potrebno pri načrtovanju novih vodov čim bolj upoštevati trase starih in čim manj poškodovati še ohranjene arheološke plasti. Vprašanje je tudi, v kakšnem stanju je vodna cisterna, ki se še vedno nahaja v južnem dvorišču kompleksa s križnim hodnikom.

Poleg arheoloških potekajo tudi rušitvena dela. Odstranjujejo se spuščeni stropi in predelne stene iz povojnega časa. V času prenove strehe so odstranili tudi prizidek in povojnega časa, kjer je bila kurilnica.

Novo najdeni gotski oboki. Foto: Klavdij Zalar

Rušilna dela v prostorih, ki so bili prepoznani kot ostanki prvotne samostanske cerkvice sv. Martina, so razkrile starejšo steno iz opečnatih zidakov, v kateri so odkrili dve zazidani šilastoločni odprtini, kakršne so sicer značilne na gotski arhitekturni slog.

Arheološka izkopavanja. Foto: Eva Prelovšek Niemelä

To novo odkritje na ne povsem pričakovanem mestu znotraj prostora nekdanje samostanske cerkve je sedaj potrebno zgodovinsko-arhitekturno opredeliti in ovrednotiti, kot poseben element pa je bil umeščen v idejno zasnovo kot del prostora, ki bo služil ureditvi muzeja, ki bo po obnovi našel mesto v Servitskem samostanu.

V toku sedanjih raziskav pride morda na vrsto še kakšno zanimivo odkritje v tleh ali stenah samostana.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  29 .08. 2022 ob  19: 13
15
Nič novega, otroci pohotni duhovnikov
alfa |  29 .08. 2022 ob  17: 12
13
Že od nekdaj je veljalo ,kdo so največje KU..E ,sigruno da ne ženske iz bordela,ampak te ki se delajo nedolžne...tiha voda ....