Sidranje plovil zgolj na posebnih sidriščih?

S koncem junija se bo zaključil projekt MedPAN North, ki ga je z 12 evropskimi partnerji v Sloveniji izvaja Zavod RS za varstvo narave. Projekt je bil namenjen izboljšanju upravljanja morskih zavarovanih območij, v sklopu tega pa so se začeli tudi konkretni koraki za vzpostavitev podvodnih učnih poti in skupnih sidrišč pred najbolj obleganim delom slovenske obale. 

"Projekt je imel tri temeljne postavke," je pojasnil vodja piranske območne enote Zavoda za varstvo narave Robert Turk"Prvi sklop je bil namenjen postavljenju novih smernic in protokolov za samoupravljanje teh rezervatov, drugi del je bil namenjen upravljanju ribolova, tretji pa upravljanju turizma."

Zamisel o sidriščih podpira tudi Uprava RS za pomorstvo, saj bi omenjena rešitev ni dobrodošla zgolj z naravovarstvenega vidika, ampak tudi z vidika varnosti na morju. Preprečila bi namreč mešanje kopalcev in plovil v priobalnem pasu, kar se je v preteklih letih že izkazalo kot problem, ne nazadnje je prišlo tudi do smrtnih žrtev.

Prvi del je tako bolj interne narave za vodstva parkov, drugi zadeva ribiče, tretji pa praktično vso populacijo, ki  uporabljajo naravne rezervate, v slovenskem primeru je tu šlo za Krajinski park Strunjan.

"Izoblikovali smo usmeritve, ki bodo temelj podvodnih učnih poti. Te pripravljamo v sklopu drugega projekta, namen pa je, da bi lahko zainteresirani park spoznali celovito. Prvi del projekta, ki zajema poti po kopnem, smo že izvedli. Postavljene so ograje in info table. Podobno pa moramo zadeve urediti tudi pod vodo. Cilj je, da bi imeli dve poti. Eno za potapljače, drugo pa za tiste, ki se potapljajo na dah oziroma snorklajo," je pojasnil Marko Starman, vodja Krajinskega parka Strunjan. Obe poti bosta potekali med urejeno plažo v Strunjanu in rtom pred Mesečevim zalivom. Poti bodo urejene in označene s podvodnimi tablicami. Izlet bo potekal tako, da si bo posameznik sprva ogledal akvarij v Piranu, nato pa še vse skupaj pod morsko gladino.

Marko Starman

"Projekti, kot je MedPAN, so pomembni tudi z vidika zaposlovanja. Ta evropski denar je praktično še zadnja priložnost, da mladim izobražencem zagotovimo kvalitetna delovna mesta, ne da bi obremenjevali proračuna," je dejal direktor Zavoda RS za varovanje narave Darij Krajčič.

Drugi projekt, ki bi ga radi izvedli v Strunjanu, pa zadeva privezna mesta. Sedaj prihaja do velikega pritiska na biotsko raznovrstnost morskega dna, saj se v poletnih mesecih dnevno sidra tudi do 350 bark. Govorimo samo o odseku med Podbelvederjem in rtom Ronek. "Zamisel je, da bi postavili med Strunjanom in Podbelvederjem okrog 100 sidrišč, ki bi bila odmaknjena od obale vsaj 150 metrov. Ta bi bila pritrjena na korpo morto, na vsako sidrišče bi se lahko vezalo več plovil. Seveda bi to bilo učinkovito le, če bi ob postavitvi omenjenih sidrišč vzpostavili režim, ki bi prepovedoval sidranje in omogočal zgolj vezanje na sidrišča," je še pripomnil Starman. Projekt je vreden med 200 in 300 tisoč evri. Krajinski park se je prijavil že na štiri razpise, vendar zaenkrat sredstev zanj še ni. A ne glede na vse bo zadeva prej ali slej vzpostavljena, je prepričan Starman. Pilotski oziroma testni projekt so želeli izvesti ravno znotraj projekta MedPAN, in sicer s postavitvijo nekaj sidrišč na območju Debelega rtiča, vendar se je zapletlo na Agenciji RS za okolje.

Podobno rešitev si je zamislila tudi občina Piran za področje med Strunjanom in Fieso, zato je možno, da se bodo s krajinskim parkom skupaj lotili projekta. "Mi imamo že vso projektno dokumentacijo, vemo, kako bi zadeva delovala, poiskati moramo le še pravi razpis, s katerim bodo lahko zagotovili potrebna sredstva," je še sklenil Starman.

boškarin |  02 .07. 2016 ob  14: 10
pred časom sem poslušal ,da naj morjeplovci mečemo sidra na svetle lise na dnu, da ne uničujemo življa. korpo morti na sidrišču v valdoltri so prav za to tam, da ne delamo škode in so že del ekosistema. v vednost tem ustanovam , ki nam to hočejo vzet. sidram se lahko in orjem lepo po dnu. vsi veseli , a ne banda nesposobna.
g.Turk |  22 .06. 2013 ob  17: 52
Bolje bi bilo da vzamete vzorce morja v koprskem zalivuKjer je morje motno in zastrupljeno od kopanja 1.bazena v luki Koper. Tako da že školjke(mušole) in drugi organizmi umirajo!In mi naj bi se kopali v takem morju?
150 m od obale |  22 .06. 2013 ob  17: 38
Edino mesto za kopanje,ki je še dokaj čisto morje za kopanje, Izolanom in drugim hočejo vzeti neki birokrati!Naj bi se ljudje in otroci kopali 150 m od obale?Hočejo zaščititi pred kopalci in sidranjem,po drugi strani pa dovolit ribičem metati mreže!Ma koga imate za norca?Prepovejte kopanje in vse aktivnosti na morju na celem slovenskem morju in pošljite ljudi na HRVAŠKO!Pajaci!!!
pešekan |  21 .06. 2013 ob  22: 07
Ma dobro-kaj se gredo ti norci od državnih birokratov?Sidranje v Mesečevem zalivu je že leta prepovedano.Naj raje prekršiteljem vzamejo šolde da tako vsaj nekaj dobimo od turizma,ne pa da odganjamo goste.MONE!
portorožan |  20 .06. 2013 ob  22: 01
To, da odmaknejo plovila stran od obale, je odlična ideja. Enaka razdalja bi mogla veljat za vodne skuterje.
Brižni |  20 .06. 2013 ob  21: 37
Nimajo kaj delat,pobirajo evropska sredstva in zajebavajo turizem.Banana republic!!!