Senat Univerze na Primorskem (UP) ob napovedi zmanjšanja proračunskih sredstev za visoko šolstvo opozarja na škodljive posledice za prihodnost izobraževanja in raziskovanja. Kot poudarja senat, bo vsako zmanjševanje sredstev imelo za posledico zniževanje plač in odpuščanje zaposlenih ali uvedbo šolnin, nobena od možnosti pa za UP ni sprejemljiva.
Senat opozarja na posledice zmanjševanja sredstev
UP je že tako v težkem finančnem položaju, zmanjševanje deleža proračunskih sredstev v načrtovani višini pa "pomeni popolno ustavitev razvoja inštitucije, še več, ogrozi lahko celo njen obstoj na nacionalno tako občutljivem delu Slovenije", so zapisali v izjavi po današnji seji senata.
Senatorji menijo tudi, da bo zmanjšanje finančnih sredstev za visokošolsko izobraževanje in raziskovanje vodilo k zmanjševanju obsega javnega šolstva in njegove dostopnosti, kar bo imelo negativne posledice na splošno izobrazbeno raven družbe.
Kot so še izpostavili, je primorska univerza že tako v težkem finančnem položaju. Zato so prepričani, da se je treba dogovoriti o poti razvoja visokega šolstva v Sloveniji ter posledično določiti tudi obseg financiranja, ki ga država zmore in hoče vložiti v prihodnost.
V svojem devetletnem obstoju je UP dokazala, da so njene usmeritve in cilji doprinesli k odprtosti Slovenije v mednarodni prostor ter k razvojnim dosežkom strok in disciplin, trdijo v senatu UP. Zato zaskrbljeno spremljajo krčenje sredstev, ki po njihovem mnenju vodi v odliv zlasti mlajših strokovnjakov v tujino.
Pri tem spominjajo, da je univerzo gospodarska kriza zajela v njenem najhitrejšem delu razvoja, ko se dograjuje z odpiranjem novih študijskih smeri in se oblikujejo nove raziskovalne skupine, ter v času, ko pridobiva lastne visoko izobražene kadre na področju izobraževanja in raziskovanja, ki se vključujejo v širšo družbeno in gospodarsko sfero, zaradi česar so posledice zmanjšanega financiranja zanjo lahko še hujše.