ŠEMPETRSKI ZDRAVNIK O TORKOVI STAVKI: "To bo stavka v prid pacientov!"

Slovenija

Za torek, 8. novembra, je napovedana stavka zdravnikov in zobozdravnikov. Potekala bo tako, da ne bodo delali več kot 40 ur tedensko. Radiolog iz bolnišnice Šempeter Gregor Šavli meni, da beg možganov ni le zunanji, temveč tudi notranji. Kaj zdravniki s stavko zahtevajo?

Zdravniki bodo s torkovo stavko poskušali doseči potrditev standardov in normativov ter njihovo splošno uveljavitev.

Napredovanje do 65. plačnega razreda in dodatno nagrado za terciarno dejavnost.

Delo zdravnikov pri več delodajalcih naj bo urejeno izključno po zakonu o delovnih razmerjih.

Vsi specializanti in specialisti morajo imeti ob enakih pogojih dela in enaki uspešnosti enako osnovno plačo.

Plačilo po podjemnih pogodbah naj bo določeno po pravilih sistema plač v javnem sektorju.

Plačilo neprekinjenega zdravstvenega varstva mora biti plačano glede na plačni razred posameznega zdravnika in s polnimi dodatki za neugoden delovni čas.

Šavli je vodja radiološkega oddelka Splošne bolnišnice Šempeter. Kot zdravnik je zaposlen v javnem zdravstvu od leta 2001. Uvrščen je v 48. plačni razred in prejema 2.782 evrov bruto plače. Dodatek za vodenje oddelka je osem odstotkov osnovne plače, ki ga v času dopusta ne prejema. Do sedaj je stavkam zdravnikom nasprotoval, zdaj pa so postale razmere nevzdržne.

Kot je izpostavil v pogovoru za Siol, ni spodbud za delo, zlasti za mlajše. Tudi sam je obtičal v najnižjem plačnem razredu in nima možnosti napredovanja. Ker se napreduje izključno po letih, bo prvič napredoval leta 2018.

Prevelik obseg dela gre na račun kvalitete zdravnikovega dela

Zahteve prebivalstva se povečujejo. Zdravniki se bojijo tožb, zato so se diagnostični in terapevtski postopki pomnožili. Zdravnikov ni več, imajo pa več dela in to v zastarelem tehnološkem okolju, kjer je možnosti, da bi se ukvarjal z napredno medicino, zelo malo. Kot pravi Šavli, je potrebno postaviti jasne standarde in normative, koliko mora zdravnik narediti, saj zdaj ni meje. Prevelik obsega dela gre na račun kvalitete zdravnikovega dela.

Istega leta kot Šavli je končalo specializacijo 12 zdravnikov, polovica jih že dela v tujini in tudi sam razmišlja o odhodu v tujino.

Oprema, s katero delajo zdravniki, je zastarela. Aparat za CT se v šempetrski bolnišnici sumljivo veliko kvari in ga bodo morali zamenjati, a vprašanje je s čim, saj je bolnišnica trenutno v minusu za 1,7 milijona evrov. Gre za izgubo, ki so jo pridelali v enem letu zato, ker so pregledali več pacientov, kot jih plača zavarovalnica. Vsak CT, ki ga naredijo kot presežen program, stane med 50 in 60 evri brez stroškov zdravstvenega osebja.

Zavarovalnica določi sredstva vnaprej in ne na podlagi potreb prebivalstva

ZZZS vnajprej določi višino sredstev, ki jih bodo namenili za preiskave, posege in terapije. Pri tem se ne ozira na dejanske potrebe in stanje, razlaga Šavli.

Radiološki oddelek dobi od bolnišnice vsako leto 5400 evrov za izobraževanje. Na oddelku je zaposlenih 35 ljudi s končano fakulteto, kar pomeni 150 evrov na osebo, povprečno pa znaša kotizacija za dobro izobraževanje od 500 evrov navzgor.

Največje žrtve sistema so po mnenju Šavlija zdravniki družinske medicine, ki morajo pregledati preveč pacientov, da bi se jim lahko resno posvetili. Povečuje se možnost za napake in posledično tožbe.

Po mnenju Šavlija je slovensko zdravstvo na višji ravni, kot bi moralo biti glede na številke in glede na to kar se dogaja, a bo šlo na slabše. Kot družba imamo Slovenci na voljo dvoje, ali v zdravstvo vložimo več, ali gremo v drugo smer in bomo imeli slabše zdravstvo, posledično pa korupcijo in čakalne dobe.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
nn |  07 .11. 2016 ob  09: 09
Predvsem vidim namen te stavke v polnjenju lasnih žepov.
bine |  06 .11. 2016 ob  13: 19
ˇ"Vsi specializanti in specialisti morajo imeti ob enakih pogojih dela in enaki uspešnosti enako osnovno plačo." Dobro, strinjam se! Kaj pa on enakih pogojih in nesposobnosti, lenobi, nadutosti, kompleksu boga,...
Resnica |  05 .11. 2016 ob  17: 30
Zdravstva in sistema ob njem nikdar zares ni ustvarjala politika, temveč zdravniki sami. Ključni minister po osamosvojitvi je bil zdravnik, večina preostalih prav tako. Menedžment bolnišnic je pretežno zdravniški, na ministrstvu v delovnem telesu, kjer se izoblikujejo strokovne smernice, so skoraj izključno zdravniki ... Pač, če so tisti "pošteni" tiho in dopuščajo, da namesto kolegijev, kjer bi se obravnavalo strokovnost njihovega dela, odločajo o nakupih trosedov ipd., so enako odgovorni (s svojo pasivnostjo) za stanje sistema! Zdaj se jim gre za plače, ne paciente! Še dobro, da imamo, kar je politika zapisala s predpis (celovito kopico pacientovih pravic) in EU zaukazala z direktivami (dostopnost spec. storitev v tujini na stroške ZZZS)! Zimmerman operira žile in zbornica 20 let drži štango (ker drugače se ne da opisati neukrepanja zoper mesarja), Onkološki inštitut, Operacijske mize, preskakovanje čakalnih vrst v UKCL, Vladoltra, povsod so bili glavni vpleteni zdravniki! A so pred svojim pragom med kolegi pometli? Niso. A je zbornica verodostojno in v smeri zaupanja javnosti kaj postorila? Nič. So katerega od zdravnikov priprli? Ne, samo nekega drugovpletenega posrdnika ... Pa še to, ker ni zdravnik! Ajde, par so jih zaradi strokovnih napak, ki jih sploh ne bi smelo biti, če bi imeli vpeljan sistem monitoringa in obvladovanja napak! Ti so bili itak žrtve sistema in kolegov, žrtveni jagenjčki, sicer bi Zimmermann že davno sedel za rešetkami. Me prav zanima, kaj poreče dr. Brecelj (eden redkih neomadeževanih).

Tokrat NE GRE ZA PRAVICE PACIENTOV, pač pa za debelino zdravniških takvinov! Ne bodimo naivni. Ko bodo zdravniki sami vpeljali sistemske izboljšave, za katere že imajo vso pravno podlago (govorim o transparentnem vodenju bolnišnic, oz. drugih zavodov in poštenem obvladovanju strokovnih napak) ter vsaj enkrat stavkali zaradi nevzdržnih razmer, finančnih ali zakonodajnih, ko bodo poprej postorili vse našteto speljali, takrat jih bom javno podprl tudi pri zahtevah glede debeline takvinov!
Franca |  04 .11. 2016 ob  13: 17
in kje tukaj iz zahtev zdravnikov lahko vidimo, da bo to v prid pacientov? Če so potrebe po zdravnikih takšne, da lahko opravljajo isto delo še pri drugh delodajalcih, to pomeni, da nimajo kaj delat drugje ampak naj potrebe zapolnijo z zaposlitvijo novih oz. mladih zdravnikov, saj to je eden izmed poglavitnih razlogov za odhod mladih zdravnikov v tujino. To je tudi razlog, da ni vzpodbud za mlade zdravnike. Prav tako zahteva po urejanju delo zdravnikov pri več delodajalcih po zakonu o delovnih razmerjih ne gre skupaj z očitkom, da zdravniki delojo preveč oz. so preobremenjeni zaradi česar se poveča rizik možnosti napak in posledično tožb.
Se mi zdi da za 48. plačni razred in prejema več kot 2.782 evrov bruto plače. Kako je obtičal v 48 plačnem razredu, če se napreduje vsakih pet let? Pomeni, da ni obtičal ampak je komaj začel. Sicer pa nevem kaj se mu tako kolca po sistemu plač v javnem sektorju. Potem se ne zaveda, da so zdravniki privilegirani saj za njih v večini ne velja ta sistem ampak kolektivna pogodba s katero so si izboljšali vse pogoje, ki velja za ostale v javnem sektorju (npr. število dni letnega dopusta, upokojevanje, delo po pogodbi...).
Zakaj ne stavkajo proti ukinitvi zasebnih specialističnih ambulant v javnih bolnicah in zavodih, kjer so zdravniki sicer redno zaposleni, zasebno dejavnost pa opravljajo v istih prostorih, v času ko so v službi (dežurstva, pripravljenost) in z istimi aparaturami za katere pravi, da so iztrošene?
Še bi se dalo naštevat ampak edino kar se z njim strinjam in mi ni nikoli jasno je to, da so bolnice (tudi druge zdravstvene ustanove) v minusu zato ker jim ZZZS ne plačuje opravljenih storitev. Zakaj pa ZZZS ne plačuje opravljenih storitev?
miša |  04 .11. 2016 ob  13: 12
-1
Pravilno!