Še dva dni za legalizacijo konoplje

Slovenija

Pogovarjali smo se z Jako Bitencem, ki je v DZ vložil tri zakonske predloge. Bori se za legalizacijo konoplje v medicinske namene, za pravico do samozdravljenja in za zakon o osnovnem bivanju. Po vsej Sloveniji je na delu četica prostovoljcev, ki po upravnih enotah in občinah zbirajo podpise. Pobudniki potrebujejo 15.000 podpisov, časa imajo le še dober dan.

Konoplja je prvoborka med zelišči

Konopljo je kot zdravilno rastlino dosedaj priznalo deset držav in njeno rabo legaliziralo v medicinske namene. Dekriminalizirana je v Avstriji, Nemčiji, Španiji, Italiji, na Nizozemskem, Finskem, Portugalskem ter seveda na Češkem, ki je v zadnjih letih precej liberalna na področju mehkih drog. "Naftni lobi in velike farmacevtske hiše vseskozi blokirajo zakonodajo v prid tej zdravilni rastlini," boj za konopljo utemeljuje Bitenc.

Še danes in jutri je čas, da na vseh upravnih enotah oddate podpisane obrazce za podporo zakonom. Pri tem jih lahko oddate na katerikoli upravni enoti, ne glede na kraj bivanja. Če imate digitalni certifikat, lahko pobudnike podprete tudi preko e-uprave. Natančna navodila najdete na spletni strani Slovenskega konopljinega socialnega kluba.

Za žajbelj, kamilico in konopljo

Poleg zakona o konoplji je Bitenc pripravil tudi predloga zakona o osnovnem bivanju in zakona o samozdravljenju, ki predvideva, da se lahko vsak sam odloča, s kakšnimi zdravili in zdravilnimi rastlinami se bo zdravil in ima v ta namen pravico gojiti katero koli rastlino, če je ne prodaja. "Vsi Slovenci  bi si lahko sami pridelali žajbelj, kamilico in konec koncev konopljo," predlog komentira Bitenc. 

"Če bi bila proizvodnja konoplje zgolj v rokah farmacevtske industrije, bi na naš račun kovala velike dobičke. Primer tega je Kanada, kjer so dovolili uporabo konoplje v medicinske namene in jo prepustili farmacevtski industriji. Ponovno bi se vzpostavil črni trg, saj so tam cene nižje in boljša kakovost proizvodov," potrebo po "personalizaciji" proizvodnje razlaga Bitenc.

Konoplja je po novem popolnoma legalizirana v Urugvaju. Bitenc na revolucionarno potezo Urugvaja gleda z mešanimi občutki. "Vsaka medalja ima dve plati, po novem se bo distribucija zgolj preselila od prekupčevalcev do države."

Deli novico:

SoVraG |  11 .12. 2013 ob  21: 19
Nisem na tekočem, nisem bral, vendar za cepljenje se še vedno lahko odločiš tudi če ni obvezno ne?
Pismeni mož |  11 .12. 2013 ob  17: 59
Oba predloga zakonov (o samozdravljenju in o konoplji) sta izjemno slaba: površna, neučinkovita in zavajajoče utemeljena.

PREDLOG ZAKONA O SAMOZDRAVLJENJU JE IZJEMNO ŠKODLJIV, SAJ UKINJA OBVEZNO CEPLJENJE!

Verjamem, da večina ljudi, ki je te predloge naivno podpisovala, sploh ne ve za to! Sram naj bo začtene predlagatelje/avtorje predlogov in vse naivne podpisnike, ki so to brez prebrati podpisali.

Sam se zagovornik dekriminalizacije in celo legalizacije, ampak kar je preveč, je preveč. Srčno upam, da pade.
RS- DURS |  11 .12. 2013 ob  17: 23
nam bi se tudi šlo za legalizacijo, saj bi pošteno obdavčili s 30% kar bi bil davek za trgovanje z mehkimi drogami, med drugim bi lahko uvedli še davek za trgovanje s trdimi drogami in s tem bili prvi na svetu, zanj bi bila davčna stopnja 80%, saj v ta strošek bi pokrili komune, sobe za drogiranje in tako dalje, pod pogojem da je alkohol kot droga tudi dovoljena.
SoVraG |  11 .12. 2013 ob  17: 17
Podpisano danes! Banda ne se sramovat, gre za našo navado, svobodo in zdravje!
botanik |  11 .12. 2013 ob  14: 51
andemo ragazzi, movete il culo e firmate......
Mars.....treba bo sam naredit...pa še ceneje bo :)
Mars |  11 .12. 2013 ob  14: 05
Potrebujem konopljino mast za samozdravljenje. V Istri se to kje dobi?