SE BODO PORTOROŠKE PLAŽE NAPOLNILE? V TZP optimistični, napovedi za julij in avgust so obetavne

Koper

V medijih se pojavljajo zapisi, da je na slovenski obali za približno 30 odstotkov manj gostov kot lani. Alarmantne navedbe smo preverili, pri čemer potrditve teh opažanj nismo dobili. Nasprotno. Podatki o obisku in prenočitvah se gibljejo na približno istih ravneh kot lani; povečuje se število tujih turistov, ki se odločajo za obisk slovenske Istre, medtem ko se pri Slovencih opaža to, da ni več turističnih bonov in da so cene vse višje, zaradi česar si marsikdo počitnic ne more več privoščiti.

Podatki Slovenske turistične organizacije (STO) za štiri obalne občine – Piran, Koper, Izolo in Ankaran – kažejo, da so te v prvih petih mesecih letošnjega leta zabeležile skoraj 706.000 prenočitev, kar je praktično enako kot v lanskem prvem petmesečju. Prenočitev domačih gostov je bilo glede na lani v tem obdobju za 27 odstotkov manj, prenočitev tujih gostov pa za 44 odstotkov več.

V STO poudarjajo, da so prvo polletje lani v slovenskem turizmu močno zaznamovali turistični boni in da je bila prav Občina Piran tista, v kateri so jih upravičenci unovčili največ, prav tako sta bili v prvi deseterici po vrednosti unovčenih bonov občini Izola in Koper. Del letošnjega junija pa je v turizmu zaznamovalo neugodno vreme. "Pri tem naj spomnimo, da je bila v Sloveniji lanskoletna poletna sezona izredno uspešna; v primerjavi s poletnimi meseci leta 2019 smo v enakem odboju poletja 2022 zabeležili 7,7 odstotno rast števila prenočitev," so na naša  vprašanja, ali držijo nekatere alarmantno negativne ocene, odgovorili v STO.

Portoroški "paradni konji" z večjim obiskom kot lani 

Čeprav je manjši obisk Portoroža in Pirana v teh dneh viden že na prvi pogled, so v Turističnem združenju Portorož  (TZP) optimistični, saj naj bi bile napovedi za julij in avgust obetavne. prvem polletju so v nastanitvenih kapacitetah v občini Piran zabeležili približno 680.000 prenočitev, kar je skoraj toliko kot v enakem obdobju lani. Vzpodbudno je, da je kar 35 odstotkov več prenočitev tujih gostov v primerjavi z enakim obdobjem lani; med njimi prevladujejo Avstrijci, Italijani, Nemci in Madžari.

Aleksander Valentin, v. d. direktorja TZP,  poudarja, da bo število hotelskih prenočitev po dosedanjih napovedih primerljivo z lanskoletnim. Junij je bil sicer po številu prenočitev slabši v primerjavi z lanskim letom – tako beležijo kar 14 odstotni upad Vzrok temu naj bi bilo v prvi vrsti manjše število slovenskih gostov, ki pa jih je kljub temu "več kot leta junija 2019, ki velja za referenčno leto". 

Po besedah nekaterih vidnejših hotelirjev bosta julij in avgust dobro zasedena; število prenočitev naj bi preseglo lanskoletne. V Savi Hotels & Resorts v juliju in avgustu pričakujejo občutno več gostov iz tujine ter boljšo zasedenost v primerjavi z enakim obdobjem lani, prav tako v hotelu Kempinski Palace Portorož, kjer poleti prevladujejo gostje iz Združenih držav Amerike, Avstrije in Madžarske. V Lifeclass Hotels & Spa bo po pričakovanjih poletna sezona primerljiva s preteklim letom, tako tudi v Eurotas hotelih in v Talasu Strunjan.

V Kopru sezona podobna lanskoletni

V Mestni občini Koper večjih sprememb glede na lansko turistično sezono ne opažajo. "V destinaciji Koper pričakujemo, da bo letošnja sezona podobna lanski," so potrdili na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper. Od začetka januarja do vključno maja so zabeležili preko 25 tisoč prihodov in preko 63 tisoč prenočitev, kar je za skoraj 11 odstotkov več kot v letu 2019. Približno 29 odstotkov vseh prenočitev so letos ustvarili domači gosti, med tujimi pa je bilo največ italijanskih, nemških in avstrijskih gostov.

Glede na podatke o rezervacijah pri večjih nastanitvenih ponudnikih se upada gostov ne pričakuje. "Obenem bi radi izpostavili, da so še v prvi polovici lanskega leta veljali turistični boni, zato je treba podatke obravnavati tudi v tem kontekstu," še poudarjajo.

Ankaran z nekoliko manj gosti, a napovedi so dobre

Preverili smo tudi stanje v Ankaranu. V občinski upravi potrjujejo, da so imeli v obdobju od januarja do vključno junija nekaj manj prihodov in prenočitev kot v enakem obdobju lani, a so pričakovanja tudi tukaj optimistična. Pri tem navajajo podatke, in sicer 2023 34.296 prihodov in 110.942 prenočitev, kar je 6,3 odstotka prihodov in 4,7 odstotka prenočitev manj kot v enakem obdobju lani. Tudi v Ankaranu vidijo razloge za upad obiska v dejstvu, da ni več turističnih bonov, pa tudi v vedno višjih življenjskih stroških, zaradi česar si marsikdo ne more več privoščiti dopusta. "Pričakovanja naših ponudnikov za obdobje do konca turistične poletne sezone so sicer optimistična," pravijo na občini. 

V Izoli občuten padec v zasebnih nastanitvah

Po podatkih Turističnega združenja Izola so v izolski občini od januarja do junija 2023 zabeležili 57.198 prihodov, ki so ustvarili 187.801 prenočitev. V primerjavi z letom 2022 to predstavlja 9-odstotno zmanjšanje števila prenočitev in 13 odstotno zmanjšanje števila prihodov. Junijski podatki razkrivajo precejšnji padec, 19 odstotni pri prenočitvah ter kar za četrtino manj prihodov. 18.296 gostov je ustvarilo 65.318 prenočitev, od tega 49 odstotkov v hotelih.

Kljub temu si v Izoli obetajo običajno turistično sezono, saj so napovedi hotelirjev dobre. Vzpodbudno je zlasti vračanje tujih gostov. V primerjavi z letom 2022 vidno izstopajo gostje iz Italije, ki dosegajo kar 202 odstotno rast obiska,  Avstrije, kjer beležijo kar 47 odstotno rast in Nemčije (+ 34 odstotkov ).  "Stabilnost poslovanja hotelov, ki so v prvem polletju realizirali kar 64 % vseh prenočitev (120.019), se v primerjavi s preteklimi leti kaže tudi v obdobju med januarjem in junijem," poudarjajo v TCI. Večji problem pa je občuten padec prenočitev v zasebnih nastanitvah, približno za 30 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, kar pripisujejo manjši nastanitveni zmogljivosti, kasnejšemu pričetku poslovanja zasebnikov in slabšemu vremenu, pa tudi dejstvu, da ni več turističnih bonov.

 

 

 

 

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija