SDH NI VŠEČ STRATEŠKI DOKUMENT: Luka Koper ima večji potencial

Koper

V SDH so v odzivu na kritike v javnosti glede predlagane menjave nadzornikov Luke Koper in na trditve prve nadzornice družbe Alenke Žnidaršič Kranjc zatrdili, da je potencial Luke na podlagi ocen poslovanja bistveno višji, kot je prikazan v strategiji razvoja družbe. Nadzorni svet po njihovem ni vložil dovolj naporov, da družba to doseže.

V Slovenskem državnem holdingu (SDH), kjer predlagajo zamenjavo treh nadzornikov Luke - Žnidaršič Kranjčeve ter Andreja Šercerja in Elen Twrdy, so se v sredo sestali z upravo pod vodstvom Dragomirja Matića in s prvo nadzornico.

Kot so v SDH povedali za STA, so na rednem periodičnem sestanku pojasnili razloge za predčasno zamenjavo treh nadzornikov. Glavni razlogi so vezani na strateški poslovni načrt družbe in skupine za obdobje 2016-2020, ki je bil sprejet lani.

Moti jih razlika med načrtovanimi stroški in prihodki

Po oceni SDH je z vidika prihodkov in stroškov premalo ambiciozen. Ob tem dodajajo, da Luka Koper vstopa v večji investicijski cikel, na podlagi katerega pa ni jasne povezave v doseganju višjih denarnih tokov in višjih donosov na vloženi kapital.

Prav tako opozarjajo na veliko razliko med dinamiko planiranja prihodkov in dinamiko stroškov dela v naslednjih letih. "Pri načrtovanju tako intenzivnega razvojnega cikla na področju pristaniške infrastrukture, dokaj omejenega vpliva na povečanje pretovora, z načrtovanimi visokimi stroški in relativno nizkimi finančnimi rezultati ter dejstvom, da družba tudi v preteklih letih ni uspela realizirati vseh načrtovanih investicij, bi bilo treba bistveno izboljšati tudi obvladovanje tveganj," so zapisali v SDH.

V SDH pravijo, da se ne želijo zadovoljiti zgolj z dobrimi trenutnii rezultati družbe, ki je v zadnjih letih hitro povečevala prihodke in dobiček, temveč želijo "s prenovljeno sestavo nadzornega sveta doseči, da bo družba tudi z notranjo preobrazbo kos izzivom, ki jo čakajo v prihodnje".

"Zato si SDH kot odgovoren upravljavec državnih družb želi v nadzornem svetu kompetentne in izkušene strokovnjake z različnih področjih, ki bodo strokovno nadzirali delo uprave v novem razvojnem obdobju družbe," so zapisali.

"Člani nadzornega sveta so premalo pozornosti posvečali učinkovitosti poslovanja, optimizaciji procesov, zniževanju stroškov, povečevanju produktivnosti ter upravljanju tveganj," so prepričani v SDH. Državi kot večinskemu lastniku je po njihovih navedbah v interesu, da tudi delničarji sodelujejo pri prihodnji rasti poslovanja v obliki višjih dividend.

SDH: Menjava dela nadzornikov ne pomeni nezaupnice upravi

Ob tem so v odzivu na številne kritike in očitke, ki krožijo v delu javnosti, navedli, da so na sredinem sestanku upravi in prvi nadzornici tudi pojasnili, da predlog delne menjave nadzornikov ne pomeni nezaupanja do uprave in da Luka Koper tudi v nastajajočem predlogu prenovljene strategije upravljanja kapitalskih naložb države nespremenjeno ostaja strateška naložba. Prav tako pri pripravi prenovljene strategije niso predlagali nobenih določb glede uvajanja logističnega holdinga ali pristaniške uprave za upravljanje koprskega pristanišča.

Luka Koper, ki je na ravni skupine prihodke od 2013 povečala za približno 28 odstotkov na okoli 184 milijonov evrov, čisti dobiček pa z nekaj pod osem milijonov evrov na nekaj nad 32 milijonov, v strateškem načrtu med drugim načrtuje, da bo na ravni skupine prihodke do leta 2020 povečala za okoli 18 odstotkov na 218 milijonov evrov.

Analiza poslovanja Luke Koper s strani NLB, ki je objavljena na spletni strani podjetja, sklicuje pa se na podatke družbe, medtem med drugim omenja, da naj bi se čisti dobiček Luke po načrtih do 2020 povečal na 35,2 milijona evrov, stroški dela pa naj bi narasli za 48 odstotkov na 40,5 milijona evrov, stroški storitev pa za 12,5 odstotka na 52,2 milijona evrov. Na te trende se sklicujejo tudi v SDH.

Odziv Luke: Zgrešeni podatki

Iz Luke Koper so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili, da analiza navaja povsem zgrešene podatke o stroških dela. Avtor analize je namesto stroškov dela navajal stroške amortizacije in na podlagi napačnih podatkov pripravil predvideno rast stroškov dela do leta 2019, ki je posledično zgrešena, so dodali.

Kot pravijo v Luki, je na podlagi strateškega poslovnega načrta do 2020 predvidena rast vseh treh omenjenih kategorij okoli 30 odstotkov oziroma je rast vseh treh navedenih kategorij uravnotežena.

Predvideno gibanje EBITDA marže medtem v Luki označujejo kot ugodno rast, vrednost kazalnika pa je za panogo nadpovprečna. Pri gibanju donosa kapitala pa pravijo, da bo ta v prihodnjih letih stabilen kljub obsežnim načrtovanim naložbam.

Žnidaršič Kranjčeva je sicer za Odmeve povedala, da ima država kot lastnik vso pravico do menjave nadzornikov, problem pa je, da namerava po menjavi spreminjati tudi strategijo Luke, ki je po njenem mnenju ustrezna, družba pa je tudi v evropskem smislu nadpovprečno dobičkonosna.

Če družba ne bo resno nadaljevala strategije in se država ne bo začela hitreje odzivati na potrebne ukrepe, kot sta ureditev drugega vhoda v pristanišče in dovoljenje za najem dodatnih skladiščnih površin, potem Luka Koper lahko po njenem mnenju izgubi konkurenčne prednosti.

Deli novico:

pismo |  17 .06. 2016 ob  16: 15
a, veste, da imate vsi prav. Komu naj potem verjamem?
Mr.Jazbec |  17 .06. 2016 ob  11: 44
Ta strokovnjak se je pojavil tudi na Intereuropi kot mogoči nadzornik pred leti,ko je tam ropal Lavšin,pa mu ni ratalo,ker bi si morali deliti plen!
NLB strokovnjaki |  17 .06. 2016 ob  10: 49
Jazbeci se spoznajo na bančništvo, vodenje hotelirstva, sedaj Telekom-zavarovalništvo, Luka Koper- pretovor blaga,...Ni da ni, so izredni strokovni in nastavljajo samo strokovne kadre za ropanje ....
koprčan |  16 .06. 2016 ob  20: 25
pa saj ne morem verjet kakšne razloge si v SDH vse zmislijo za uveljavit svoj prav kot npr:"Člani nadzornega sveta so premalo pozornosti posvečali učinkovitosti poslovanja, optimizaciji procesov, zniževanju stroškov, povečevanju produktivnosti ter upravljanju tveganj," so prepričani v SDH. ! No če je to delo nadzornikov, kaj pa je potem delo uprave oz. predsednika uprave in njegovega najožjega tima!? Če so za to krivi nadzorniki, potem je trenba zamenjat tudi vse v SDH-ju, ker so to tako pozno ugotovili!
Kje so časi ko ni bilo korporativnega (beri mutnega) upravljanja podjetij, ko je direktor s svojim timom bil od managerja do nadzornika in je vse lepo teklo in ko je bilo kaj narobe se je vedelo kdo in zakaj je kriv. Danes pa se odgovornost preko korporativnega upravljanja v SLO izkorišča za izmikanju in prenašanja odgovornosti na drugega.
Vlada in SDH |  16 .06. 2016 ob  18: 39
zanič, nepošteni, pokvarjeni, nestrokovni.... nepriljubljeni. Pravijo mnogi. Prav, se strinjam!
A se vam zdi poteza Novaka in Čeparja korektna. Prvi je pripravil protest "Cirkus in lažni izgovori uničujejo ugled podjetja", drugi se je pridružil in širše vodstvo je to s podpisi podprlo (prostovoljni mus se temu reče). Med drugim je razbrati iz napisanega pomočnikov zaključek, ki pravi "Hkrati izraža podporo sedanjemu vodstvu družbe na čelu z Dragomirjem Matićem". To pomeni, da sta sama člana Uprave podprla sebe. Ali je to higienično ali ne presodite sami. Moj zaključek je, da se dogaja bitka dveh struj (SDH proti Luškim in obratno), za lastne interese. Btw mi državljani pa naj se kamenjamo med sabo, da oni uživajo. Ni šans. Pokoljite se med sabo in to brez mene oz. nas. Razumi kdor hoče.
parole, parole |  16 .06. 2016 ob  17: 36
parole, parole, parole, parole, parole, parole, parole......................................
@Popeye |  16 .06. 2016 ob  17: 21
Ha ha ta je dobra 10x
Popeye |  16 .06. 2016 ob  16: 50
Verjamem da Jazbec s svojimi 40 letnimi izkušnjami v mednarodnem prometu, logistiki, pomorskem prometu, vlakoznanstvu, z lahkoto oceni neprimernost sedanjega luškega vodstva.
Celo v starih zapisih še iz časov Serenissime je omenjen nek Jasbecium, kot izjemen pomorski strateg.
Sigurno njegov prednik.