Šanghaj v oblaku smoga

Kronika

Kitajsko trgovsko središče Šanghaj je danes zajel gost smog, zaradi katerega so tamkajšnje oblasti ustavile gradbena dela v mestu in odredile, da morajo otroci ostati doma. Prav tako so za tretjino zmanjšale avtobusne prevoze, tamkajšnji letališči pa sta odpovedali ali preložili več sto letov. Gre za eno najhujših onesnaženj zraka v tej metropoli.

Število za zdravje posebej nevarnih delcev PM 2,5 je naraslo na 602,5 mikrograma na kubični meter zraka, kar je 24-krat višja vrednost od smernice 25 mikrogramov teh delcev, ki je po lestvici Svetovne zdravstvene organizacije še dopustna, navajajo tuje tiskovne agencije.

Rekordne vrednosti

Po nekaterih poročilih naj bi šlo za rekordne vrednosti, zdravstveni strokovnjaki pa so opozorili, da bi lahko tovrstno onesnaženja povečalo tveganje za kap in bolezni srca, pa tudi težave z dihanjem, raka in okvaro zarodkov.

Smog naj bi v Šanghaju, kjer je kakovost zraka običajno boljša kot v Pekingu ali drugih večjih kitajskih mestih, zakrivile elektrarne na premog v sosednjih provincah Jiangsu, Anhui in Shandong, ocenjuje okoljevarstvena organizacija Greenpeace.

Porasla je prodaja zaščitnih mask

V mestu je porasla prodaja zaščitnih mask, prebivalstvo pa je svojo zaskrbljenost pospešeno izražalo na spletnih družbenih omrežjih, kjer je mogoče prebrati izjave, kot je "Skoraj si ne upam dihati" in "Šanghaj ni več primeren za življenje".

V drugi kitajski metropoli, Hongkongu so medtem danes napovedali, da bodo kakovost zraka poslej merili z novim sistemom, indeksom kakovosti zraka za zdravje (AQHI). Gre za sistem, ki so ga leta 2005 uvedli v Kanadi, nasledil pa bo skoraj dve desetletji star indeks onesnaženja zraka (API).

V Hongkongu meritve z novim sistemom

Hongkong bo tako s 30. decembrom postal prvo mesto v Aziji, ki bo uporabljajo ta sistem. Ta meri ravni različnih onesnaževalcev zraka, kot tudi zdravstvena tveganja, povezana z njimi. Meri namreč tudi bolnišnične sprejeme zaradi dihalnih in srčno-žilnih bolezni.

Kitajska mesta se v zadnjih letih soočajo s hudim onesnaženjem zraka, krivci pa so v večini primerov elektrarne na premog. Temu botruje tudi hitra urbanizacija, hiter gospodarski razvoj in podnebni dejavniki. Onesnaženje se namreč običajno poslabša s prihodom zime.

WHO je oktobra zunanje onesnaženje zraka označila za ključni razlog raka pri ljudeh.

Deli novico: