ROŽNATI OKTOBER: Študenti delili pentljice in ozaveščali o pomenu samo pregledovanja (FOTO)

Koper

V okviru projekta Preprostvoljni so študenti tudi letos na poseben način obeležili Rožnati oktober, ki predstavlja mesec ozaveščanja o raku dojk. Opozarjali so na pomen samo pregledovanja, pripravili informativne letake z zanimivimi informacijami in delili roza pentljice, ki simbolizirajo boj proti raku dojk.

Ali se dovolj zavedamo, da raka dojk lahko uspešno ozdravimo z rednim samo pregledovanjem?

Na ŠOUP opozarjajo, da je namen projekta predvsem ozaveščanje o pomenu samo pregledovanja, ki lahko prepreči nadaljnje širjenje raka in omogoči uspešno zdravljenje. Združenje EUROPA DONNA o raku dojk v Sloveniji navaja naslednje podatke:

"Podobno kot v večini razvitih držav, je tudi v Sloveniji rak dojk najpogostejši rak pri ženskah, saj je vsak peti nov primer raka pri ženskah, rak dojk. Rak dojk ni izključno bolezen žensk, saj sta med obolelimi tudi eden do dva odstotka moških. Po podatkih Registra raka za Slovenijo je v letu 2019 zbolelo 1.583 oseb, od tega 1568 žensk in 15 moških.  Tega leta je za rakom dojk umrlo 433 žensk in deset moških. Delež bolnic, ki preživijo, se razlikuje med posameznimi državami, pokrajinami in celo med posameznimi bolnišnicami v isti državi. Umrljivost žensk za rakom dojk se počasi zmanjšuje, predvsem zaradi odkrivanja manjših tumorjev in kakovostnega zdravljenja, ki postaja vedno bolj prilagojeno posamezni ženski in njenemu raku. K odkrivanju manjših, netipnih sprememb (te so običajno manjše kot en centimeter) zagotovo pripomore organizirani državni presejalni program DORA, ki poteka od 21. aprila 2008 in je od januarja 2018 prisoten po vsej Sloveniji."

Sekretarka za socialno in študentsko problematiko poudarila pomen tovrstnih projektov

Sekretarka za socialno in študentsko problematiko, Helena Francuz, je poudarila, da ŠOUP na področju sociale izvaja veliko različnih projektov ter, da tudi s pomočjo teh projektov ozaveščajo o pomembnih družbenih tematikah in nekaterih tabujih, ki še vedno obstajajo v družbi. Dejala je: "Veseli me, da ŠOUP tradicionalno organizira projekte s socialno noto, ki so pomembni tudi zato, ker želimo razbiti tabuje med študenti in morebitne strahove, ki so povezani z rakom. Rak dojk je izjemno razširjen, vendar pa na ŠOUP želimo, da vse informacije o njem, ki lahko nekomu omogočijo hitrejše in boljše zdravljenje, pridobijo tudi študentke in študenti. ŠOUP deluje na več področjih in še naprej bomo skrbeli tudi za projekte, ki jih naša družba potrebuje, da odpravimo strah pred neznanim in pred boleznimi, ki jih lahko odpravimo s samo pregledovanjem."

Kako ustrezno izvajati samo pregledovanje?

Izreden pomen pri uspešnem boju proti raku dojk je redno mesečno samo pregledovanje, s katerim bi morala vsaka ženska začeti že v mladosti, in sicer vsak sedmi do deseti dan po začetku menstruacije. Ob odkritju neobičajnih sprememb, se je potrebno čimprej odpraviti na posvet k svojemu osebnemu zdravniku ali ginekologu.

Posebej pozorna bodi na spremenjeno teksturo kože, spremembo velikosti ali oblike, rdečico, izcedek, jamice, grudice, bolečine v pazduhi.

Projekt izvaja ŠOUP v okviru projekta PreProstoVoljni, ki ga sofinancira Mestna občina Koper.