REVOLUCIONAREN MEDICINSKI DOSEŽEK: Uspešna presaditev prašičje ledvice v človeško telo

Svet

V znanstvenih krogih se obeta prelom v medicini, saj so znanstveniki prvič uspeli ohraniti delujočo prašičjo ledvico v človeškem telesu več kot mesec dni. To vzbuja upanje, da bi lahko bili ljudje s kronično boleznijo ledvic, nekega dne rešeni s presajenimi organi, vzgojenimi v živalih.

Dr. Robert Montgomery, sodelavec na Univerzi NYU Langone, pravi: "Preprosto ni dovolj organov, ki bi bili na voljo za vse, ki jih potrebujejo. Ta raziskava kaže, da prašičja ledvica, z le eno genetsko spremembo in brez eksperimentalnih zdravil ali pripomočkov, lahko nadomesti delovanje človeške ledvice vsaj 32 dni, ne da bi bila zavrnjena."

Presaditev je bila izvedena na moškem v petdesetih letih, ki je bil razglašen za možgansko mrtvega, vendar njegovo telo ohranjajo živo za potrebe raziskav. Prašičja ledvica je bila genetsko spremenjena, da bi zmanjšali tveganje za zavrnitev organa, kar je v preteklosti preprečilo uspešne poskuse.

Znanstvenikom je uspelo tudi presaditi ledvice, ki so začele procesirati kreatinin, odpadni produkt, ki ga je treba odstraniti iz telesa. Trdijo, da so potrebni preizkusi na živih pacientih z ledvično boleznijo, da bi razvili zdravljenje. Dr. Jayme Locke na Univerzi v Alabami piše v reviji Jama Surgery: "Za prihodnje raziskave je potrebno preizkušanje na živih človeških prejemnikih."

Kirurgi prav tako delajo na možnosti presaditve prašičjih src v človeške paciente. Bolnik David Bennett, star 57 let, je imel lansko leto prvo tovrstno presaditev v Marylandu, vendar je umrl dva meseca kasneje, poroča The Sun.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
manemebasat |  19 .08. 2023 ob  14: 56
Upanje za muslimane.