Reševalec rešil utapljajočega se otroka

Kronika

V Vodnem parku Bohinj se je v ponedeljek okoli 17. ure zgodila nesreča. Mlajši otrok se je med plavanjem nenadoma začel utapljati, izgubil je zavest in negibno obležal na vodi. Dogodek je opazil reševalec iz vode, ki je z oživljanjem rešil otroka.

Po ugotovitvah policistov, ki so po intervenciji reševalca in dežurne zdravnice opravili ogled kraja dogodka, se je sedemletni otrok med plavanjem v bazenu pod vodno gladino nenadoma in nepričakovano začel utapljati. Nevarnost je opazil 20-letni reševalec iz vode, ki je otroku takoj nudil prvo pomoč in začel s temeljnimi postopki oživljanja.

Po uspešni intervenciji reševalca je otroka na kraju dogodka pregledala dežurna zdravnica, dežurna ekipa helikopterske nujne medicinske pomoč pa je nato otroka, ki sicer živi v okolici Murske Sobote, prepeljala v ljubljanski klinični center. Po zbranih obvestilih policistov otrok v dogodku sicer ne utrpel hujših poškodb.

Policisti niso ugotovili, da bi bili za dogodek odgovorni starši, ki so bili ves čas zadrževanja otroka v vodi v njegovi neposredni bližini. Prav tako za dogodek ni bila kriva tretja oseba, so danes sporočili s Policijske uprave Kranj.

Potrebno je upoštevati osnovne varnoste ukrepe

Ob tokratnem dogodku policisti ponovno opozarjajo, da je pri kopanju treba upoštevati osnovne varnostne ukrepe. Obiskovalcem kopališč in bazenov svetujejo, naj se ravnajo po kopališkem redu in po navodilih reševalca. Zadržujejo naj se v tistem delu bazena, kjer je globina vode primerna njihovemu plavalnemu znanju in izkušnjam. Na kopališču tudi niso dovoljene igre z žogami, metanje predmetov, lovljenje in prerivanje, saj se s tem ogroža varnost ostalih kopalcev.

Še posebno pozornost naj kopalci, predvsem pa starši, namenijo otrokom in mlajšim kopalcem, ki so ponavadi manj vešči plavanja. Potreben je njihov stalen nadzor bazena, saj je to bistveno za preprečevanje utopitev. "To pomeni, da nikoli, niti za sekundo, starš ne sme pustiti otroka samega v ali ob bazenu," opozarjajo policisti in dodajajo, da je odgovornost za varnost otrok naloga odraslih in naj je ne zaupajo starejšim otrokom.

Policisti svetujejo uporabo urejenih kopališč

Kopalce, ki bodo za preživljanje svojega prostega časa raje uporabljali divja kopališča ob obrežjih rek in jezer, pa policisti opozarjajo, da lahko s takšnim kopanjem ogrožajo svojo varnost, saj so taka kopališča lahko podvržena močnim tokovom, obala je težko dostopna in voda je lahko onesnažena. Poleg tega kopalci ob morebitni nesreči ne morejo računati na takojšnjo pomoč reševalcev. Zato policisti svetujejo samo uporabo ustrezno urejenih kopališč, da bo lahko oddih res prijeten in brezskrben.