REKORDI LETOŠNJE ZIME: Poskok cene plina, na tone posipnih materialov na ceste

Slovenija

Hladno vreme v zadnjih tednih se je odrazilo tudi v porabi energentov. "Nadpovprečno hladno vreme v zadnjem tednu je pomenilo približno 20 odstotkov višji odjem električne energije od pričakovanega, medtem ko je vpliv temperatur porabo zemeljskega plina dvignil za skoraj 30 odstotkov nad pričakovanja," so za STA pojasnili v Gen-I. Na Darsu pa so to zimsko sezono porabili izjemne količine posipnih materialov, ocenjujejo, da skupno že več kot 40.000 ton.

Kljub hladnejšemu vremenu in večjemu povpraševanju po elektriki, pa slovenski trg električne energije ostaja stabilen in deluje brez težav. Kot so za STA pojasnili na Holdingu Slovenske elektrarne, je po njihovih podatkih v Sloveniji električne energije kljub nizkim temperaturam in večji porabi dovolj.

Rast odjema je vplivala tudi na cene energentov na dnevnem trgu. "Cene so na dnevnem trgu zemeljskega plina v prejšnjem tednu dosegale skoraj dvakratne vrednosti, medtem ko je bil porast cen električne energije na dnevnem trgu okoli 30-odstoten," so zapisali v družbi Gen-I.

Po podatkih družbe Plinovodi so bile temperature februarja dve stopinji Celzija pod dolgoletnim povprečjem, povpraševanje po plinu pa večje za sedem odstotkov, zato je cena plina v četrtek dosegla rekordno vrednost, saj je bilo treba za megavatno uro odšteti tudi več kot 100 evrov, medtem ko je še teden dni pred tem bila cena okoli 20 evrov.

Rast cen elektrike je bila nekoliko manjša, manjši porast cen na dnevnem trgu električne energije pa lahko, kot so dodali v Gen-I, pripišemo predvsem zelo dobrim hidrološkim razmeram v regiji vse od začetka letošnjega leta, zaradi česar so bile cene na dnevnem trgu do zadnjega mrzlega tedna za več kot 20 odstotkov nižje glede na pričakovanje trga pred vstopom v leto.

Letošnja zimska sezona za Dars rekordna po količini porabljenih posipnih materialov

Na Darsu so samo v zadnjih devet dneh, od začetka zadnjega sneženja, porabili krepko več kot 10.000 ton posipnih materialov, v letošnji zimi pa skupno že več kot 40.000 ton, so pojasnili za STA. Njihovo dolgoletno povprečje je sicer približno 25.000 ton.

Letošnja zimska sezona bo za Dars tretja v tem tisočletju, v kateri bodo porabili več kot 40.000 ton posipnih materialov. Tako zahtevni sta bili še zimski sezoni 2005/2006 in 2012/2013. "Dolgoletna povprečna sezonska poraba posipnih materialov znaša približno 25.000 ton, v zadnjih treh zimskih sezonah pred letošnjo pa se je gibala med 13.000 in 17.000 tonami," so pojasnili.

Deli novico: