Razvoj ali preživetje primorske univerze?

Koper

V luči varčevalnih ukrepov se močno znižujejo sredstva za izobraževanje in znanost, ki bo prihodnje leto ob 135 milijonov evrov, kar predstavlja osem odstotkov letošnjega proračuna. Tudi primorska univerza bo pridobila znatno manj finančnih sredstev, kar bo, kot je povedal za Regional rektor, profdr. Dragan Marušič, zahtevalo ponovno racionalizacijo.

 Ponovno zato, ker so se s podobno situacijo srečali že lani. "Pravzaprav od leta 2011 do letos beležimo več kot 10-odstotni upad sredstev," je pojasnil rektor prof. dr. Dragan MarušičDelež Univerze na Primorskem v skupnem proračunu za visoko šolstvo v Sloveniji je 5,4 odstotka, kar je manj, kot, na primer, znaša delež slovenskega Primorja v BDP Slovenije, in kot pravi Marušič, "zagotovo premalo za obseg dejavnosti UP v primerjavi z drugima dvema javnima slovenskima univerzama".

Da je visoko šolstvo je sistemsko podfinancirano, sploh v primerjavi z OECD, in ga moramo reševati v celoti, je v nedavnem intervjuju za Delovo Sobotno prilogo potrdil tudi sam minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo in napovedal, da se bodo jeseni zelo hitro začeli ukvarjati s proračunom za naslednje leto. Za letos namreč ni več možnosti, da po rebalansu pridobijo dodatna sredstva. Poudaril je sicer, da so uspeli ob rebalansu zagotoviti še 70 milijonov evrov - 68,8 milijonov so si "izborili", 1,4 milijona pa so našli znotraj resorja.

Senat Univerze na Primorskem (UP) je že lani ob napovedi zmanjšanja proračunskih sredstev za visoko šolstvo opozaril na škodljive posledice za prihodnost izobraževanja in raziskovanja, kot so zniževanje plač in odpuščanje zaposlenih ali uvedba šolnin. "Krčenje sredstev vodi v odliv zlasti mlajših strokovnjakov v tujino," opozarja Marušič. Tega se očitno zaveda tudi minister, ki bo dodatnih šest milijonov evrov namenil prav preprečevanju bega možganov, sredstva pa bodo na voljo tistim, ki so bili v programu mladih raziskovalcev in so letos zaključili izobraževanje.

Po mnenju rektorja Marušiča bi bilo smiselno, da bi tudi pri nas, tako kot v nekaterih evropskih državah, v času krize zavestno dvigovali proračunska sredstva za znanost, razvoj in visoko šolstvo, ker se "natančno zavedajo", da so ta področja generatorji razvoja in imajo največje multiplikativne učinke. "Na UP razumemo, da je potrebno varčevati, vendar pa samo varčevanje brez ciljnega usmerjanja sredstev v dejavnosti z razvojnim potencialom, kar visoko šolstvo in znanost zagotovo sta, že na kratek rok vodi v siromašenje družbe in, v končni konsekvenci, v degradacijo slovenske države na raven evropske province," dodaja rektor.

"Verjamem, da se bo minister Pikalo potrudil, da bo uspel ohraniti sredstva za nemoten razvoj visokega šolstva," ostaja optimističen rektor primorske univerze, ki pa vseeno ne mara stvari preveč prepuščati naključju, zato pričakuje, da se bodo rektorji slovenskih univerz še pred jesenjo sestali na delovnem  srečanju in se dogovorili za nadaljnje ukrepe.

Delavec |  06 .08. 2013 ob  17: 54
UP...tovarna neuporabnih kadrov,zapreti.
a ste že  |  05 .08. 2013 ob  17: 35
dali pepoviću diplo0mo, ali boste potem ko gre na fljorida?
Razvoj ali preživetje primorske univerze? |  05 .08. 2013 ob  10: 29
Propad univerze bi mogli naslovit članek.
študent |  05 .08. 2013 ob  10: 16
rektorju: nehajte tlačit denar sebi in vašim ritoliznikom v žep, namenite ga študentom in študiju, ki je btw obupen!
Kot študent mi je žal plačane šolnine za tako prazen študij - edino pridobljeno znanje na UP je sledeče:
delaj se "pameten" čeprav nimaš pojma, naredi čimanj za kar si sicer mastno plačan, laži kolkr se da, pokradi čimveč na delu drugih in za vse krivi državo.
prko |  05 .08. 2013 ob  08: 13
ma kakšna univerza, sama sebi namen, nezaposlivi diplomanti nevesečesa, plačani turizem za profesorje, manja šoldi za ostale