ZA ZAPRTIMI VRATI: Putin pogovor z Obamo označil za konstruktivnega

Svet

Predsednika ZDA in Rusije sta se v ponedeljek zvečer na sedežu ZN pogovarjala za zaprtimi vrati več kot pol ure dlje, kot je bilo načrtovano. Po uri in pol prvega srečanja na štiri oči po več kot dveh letih je Putin povedal, da je bil pogovor konstruktiven, poslovno naravnan in odkrit. Rešitve kriz v Siriji in Ukrajini sicer nista našla.

Obama ni dajal izjav, ker se mu je mudilo na lastni sprejem, ki ga ameriški predsednik tradicionalno pripravlja za svetovne voditelje v času splošne razprave novega zasedanja Generalne skupščine ZN. Novinarje je z vsebino pogovora na kratko seznanil neimenovani visoki uradnik administracije.

Pogovor na sedežu ZN se je začel s kratkim rokovanjem za kamere, kislih obrazov in brez nasmehov. ZDA so proti Rusiji uvedle sankcije zaradi kršenja ukrajinske suverenosti, glede Sirije pa zahtevajo, naj predsednik Bašar Asad zapusti položaj. Rusija to zavrača z utemeljitvijo, da so se Asadove sile edine sposobne uspešno spopasti s teroristi skupine Islamska država (IS).

Nobena stran ni popustila

Pogovor med Obamo in Putinom se je na tem tudi končal in nobena stran ni popustila. Predstavnik administracije je razložil, da je bila polovica časa namenjena Ukrajini, polovica pa Siriji. Glede Ukrajine je Obama ponovil podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine ter menil, da se v naslednjih mesecih kaže pozitivna priložnost za uresničitev sporazuma iz Minska.

Tako ruski predsednik kot predstavnik administracije sta potrdila, da sta se sogovornika strinjala, da se morata vojski ZDA in Rusije dogovarjati in usklajevati, da ne bo prišlo do kakšnih nesrečnih srečanj na terenu v Siriji.

Putin v svoji izjavi o Ukrajini ni izgubljal veliko besed in se je osredotočil na Sirijo. Dejal je, da ameriški predsednik in francoski predsednik Francois Hollande nista državljana Sirije in ne moreta odločati o prihodnosti države. Rusija želi pomagati sirski armadi v boju proti terorizmu in Putin ne izključuje možnosti ruskih zračnih napadov na IS. Vendar pa kopenskih enot ne bo pošiljal v boj. "Vsaka ruska akcija bo v skladu z mednarodnim pravom," je dejal.

Ruski cilji v Siriji so jasni

ZDA so na podlagi pogovora ugotovile, da so ruski cilji v Siriji jasni. To je boj proti IS in podpora Asadu. Če bo Rusija uporabljala svojo vojsko le za boj proti IS, to morda ne bo nujno slabo za pozitiven razplet v Siriji. Obratno pa, če bo Rusija utrjevala Asada na oblasti proti lastnim državljanom.

Rusija in ZDA razumeta pomen politične rešitve krize v Siriji in procesa za to rešitev. O čemer se pa še vedno ne strinjata, pa je, kakšen naj bo končni izid.

Deli novico:

Sirski |  29 .09. 2015 ob  10: 01
režim je do svojih državljanov prav tako neusmiljen kot je savdski do svojih, s to razliko, da slednji tesno sodeluje z ZDA, sirski pač ne, tu je poanta zgodbe in to je za ZDA apetite po energetskih virih nesprejemljivo!