Slovenska policija se že več let sooča s kadrovskim primanjkljajem. Ko je nedavno odhod s policije napovedalo več policistov v občinah na jugovzhodu države z romskimi skupnostmi, so se nekateri v javnosti vprašali, ali bodo policijske postaje kos zagotavljanju varnosti. V luči teh zadnjih informacij o odhodih, nas je zanimalo, kako je z odpovedmi policistov in na splošno s kadrovsko sliko na Policijski upravi (PU) Koper ter kakšne aktivnosti izvajajo, da bi v svoje vrste pridobili nov kader.
POLICISTI ODHAJAJO TUDI S PU KOPER: Toliko jih je zapustilo policijo v zadnjih letih
Koper
"Do 9. septembra letos smo na PU Koper zabeležili odhod 31 pooblaščenih uradnih oseb, v letu 2023 (56), v letu 2022 (33) in v letu 2021 (17). V navedene številke so zajete upokojitve, sporazumne odpovedi, izredne odpovedi in smrt zaposlenih ter prehod v drug organ (izven policije-tripartitne pogodbe). Niso pa zajeti policistke in policisti oz. pooblaščene uradne osebe, ki so bile stalno premeščene na druge policijske uprave v Republiki Sloveniji," so nam na naše vprašanje v zvezi z odhodi policistov odgovorili na koprski policijski upravi.
V nadaljevanju so pojasnili, da se Slovenska policija že nekaj let srečuje s kadrovskim primanjkljajem, v zadnjih letih predvsem zaradi številnih upokojitev. Zaposlitev novih policistov je le eden izmed ukrepov, ki bo zagotovil ustrezno kadrovsko popolnitev najbolj obremenjenih enot: "Osredotočeni smo tudi na iskanje izboljšav v organizaciji dela, večjo povezanost enot, medsebojno pomoč s kadri ter na prilagajanje taktike in metodike delovanja policije za zagotavljanje izvajanja vseh nalog."
Z zavedanjem in razumevanjem situacije in razmer na trgu na Policiji posebno pozornost namenjajo pridobivanju novih kadrov. Tako je bila s sklepom generalnega direktorja policije že leta 2018 ustanovljena Delovna skupina za promocijo zaposlovanja, ki je pripravila tudi Strategijo promocije policijskega poklica 2023–2025, s katero opredeljuje motivacijske dejavnike, ki so ključni pri nagovarjanju kandidatov.
"Promocija poklica policist je usmerjena v neposreden pristop policistov promotorjev do kandidatov, in sicer predvsem s predstavitvami poklica dijakom v srednjih šolah, na zaposlitvenih in kariernih sejmih ter drugih podobnih dogodkih. Poleg tega je policija okrepila promocijo na družbenih omrežjih, ki so mladim blizu, predvsem na Facebooku, pa tudi na družbenem omrežju X in TikToku. Letos smo v prvem roku pridobili vloge 400 kandidatov za poklic policista, v drugem pa vloge 150 kandidatov," so navedli.
Ob tem so dodali, da na predstavitvah Višje policijske šole poudarjajo predvsem, da imajo mladi v Policiji možnost zaposlitve za nedoločen čas (oziroma določen v času šolanja), že med šolanjem jim teče delovna doba in prejemajo plačo. Med šolanjem imajo zagotovljeno tudi prebivanje v Tacnu in prehrano. Ko se zaposlijo, imajo veliko možnosti razvoja v različnih smereh (prometni policist, kriminalist, vodnik službenega psa, delo v konjenici, delo na Letalski policijski enoti, na Postaji pomorske policije, na meji ali v večjem mestu ...). Tako se z leti in specifičnimi usposabljanji lahko specializirajo v področje, ki jih najbolj veseli.
V Policiji vsako leto zaposlijo novo generacijo kandidatov za policiste, ki se potem dve leti izobražujejo na Višji policijski šoli: "Dovoljenje imamo za vpis do 300 kandidatov za policiste in vsako leto se želimo čim bolj približati tej številki. Dejansko število kandidatov je seveda odvisno od tega, koliko jih uspešno opravi izbirne postopke."
"Poleg tega redno izvajamo zaposlitvene postopke za druga delovna mesta v policiji, tudi za delovna mesta policistov, ki jih lahko zasedejo kandidati, ki nimajo nujno poklica policist. V zadnjih nekaj letih je tako v povprečju vsak mesec na ravni celotne slovenske policijske organizacije v teku približno 100 zaposlitvenih postopkov in od tega jih je približno polovica za delovna mesta policistov, preostalo pa so javne objave za strokovno-tehnična delovna mesta. To so podatki za celo Slovenijo," so povedali v zvezi z zaposlitvenimi postopki in delovnimi mesti v policiji.
Na PU Koper imajo trenutno odprte razpise za naslednja prosta delovne mesta: kuhar, administrator, samostojni policijski inšpektor - psiholog in varnostni inženir VII/2 - II.
Na koprski policijski upravi so še poudarili, da so večji izziv še naprej velike generacije policistov (nekdanjih kadetov), ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev: "Zato smo se tudi na tem področju dodatno angažirali in odločili, da v največji možni meri prisluhnemo željam teh policistov, ki bi bili delo v policijskih vrstah še pripravljeni opravljati, vendar na manj zahtevnih delovnih mestih v okviru matične enote oziroma na drugi policijski enoti v okviru matične policijske uprave oziroma matične notranje organizacijske enote Generalne policijske uprave ali morebiti tudi na drugi policijski upravi oziroma v notranji organizacijski enoti Generalne policijske uprave. Zavedamo se, da se kadrovskega primanjkljaja ne da rešiti na kratek rok."